Ռոբերտ Քոչարյանի ու Արմեն Գևորգյանի գործով դատը հետաձգվեց. հաջորդ նիստը՝ ընտրություններից հետո
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (Շենգավիթի նստավայր)՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, այսօր հետաձգեց ԵԴ/0253/01/19 գործով քննությունը մինչև հունիսի 29-ը։ Դատական նիստին ներկա չեն եղել ՀՀ երկրորդ նախագահը և իր պաշտպանները, որոնք նախապես տեղեկացրել են դատարանին, որ չեն կարող ներկայանալ:
Պաշտպան Հայկ Ալումյանը տեղեկացրել է, որ վատառողջ է: Արամ Վարդևանյանը տեղեկացրել է, որ ներգրավված է Ռոբերտ Քոչարյանի նախընտրական քարոզարշավի աշխատանքներին: Արամ Օրբելյանը չի կարողացել ներկայանալ, քանի որ մասնակցում է այլ գործով դատական նիստին: Հովհաննես Խուդոյանի տեղեկանքը չընթերցվեց:
Նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը դատարանին հիշեցրեց, որ երկրում նախընտրական քարոզարշավ է, որը պետք է տևի ընդամենը 12 օր: Այս ընթացքում «Հայաստան» դաշինքը գլխավորող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը բազմաթիվ հանդիպումներ է ունենում:
Բացի այդ պաշտպան Արամ Օրբելյանը միջնորդել է կասեցնել քրեական գործի վարույթը՝ հաշվի առնելով, որ մեղադրվող անձինք պատգամավորի թեկնածու են և կարող են պատգամավորական անձեռնմխելիություն ստանալ: Պաշտպանական կողմի բացակայության պատճառով միջնորդությյունը չքննարկվեց:
Հաշվի առնելով, որ հաջորդ երեքշաբթի՝ հունիսի 22-ին ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները կարող են դեռևս հայտնի չլինել, դատարանը հետաձգեց նիստը մինչև հունիսի 29-ը՝ ժամը 13։00:

Судебное заседание по делу Роберта Кочаряна и Армена Геворкяна назначено на 29 июня
В суде общей юрисдикции Еревана (резиденция административного района Шенгавит) под председательством судьи Анны Данибекян отложено судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна.
На заседании не присутствовали второй президент Армении и его адвокаты, которые предварительно проинформировали суд, что не смогут явиться.
Адвокат Роберта Кочаряна Айк Алумян проинформировал суд, что у него проблемы со здоровьем, Арам Вардеванян сообщил, что вовлечен в работы предвыборного штаба Роберта Кочаряна, а Арам Орбелян не смог прийти, поскольку участвует в судебном заседании по другому делу. Причина отсутствия Ованнеса Худояна не была оглашена.
Бывший вице-премьер Армен Геворкян напомнил суду, что в стране началась предвыборная агитация, которая продлится 12 дней. В этот период возглавляющий блок «Армения» Роберт Кочарян проводит многочисленные встречи.
Кроме того, адвокат Арам Орбелян ходатайствовал о прекращении производства по уголовному делу, учитывая, что обвиняемые лица являются кандидатами в депутаты и могут получить депутатскую неприкосновенность. Из-за отсутствия стороны защиты суд не рассмотрел это ходатайство.
Учитывая, что в следующий вторник, 22 июня результаты выборов могут быть пока неизвестны, суд отложил заседание на 29 июня, в 13:00.