«Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Թուրքիայի սադրիչ գործողությունները». Արցախի ԱԳՆ-ն դատապարտել է Էրդողանի այցը Շուշի
15/06/2021 18:44
Արցախի ԱԳՆ-ն անդրադաձել է Թուրքիայի նախագահի՝ Շուշի կատարած այցին՝ խստորեն դատապարտում է նման այցերը Արցախի օկուպացված տարածքներ:
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ու նրա ընտանիքի ուղեկցությամբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և նրա ընտանիքի անդամների այցը Արցախի պատմական մայրաքաղաք Շուշի, որը Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից ավերվել է 1920 և 2020 թվականներին, միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտման, մարդատյացության, ցեղասպան ու ահաբեկչական քաղաքականության վառ դրսևորում է։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է նման այցերը Արցախի օկուպացված տարածքներ՝ դրանք դիտարկելով որպես սադրանք, ծավալապաշտական և ծայրահեղական ծրագրերի շարունակման հայտ։
Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Թուրքիայի սադրիչ գործողությունները, քանի որ նման այցելությունները, դրանց ընթացքում Անկարայի և Բաքվի կողմից հնչեցված գաղափարները, հայտարարությունները, ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և միջնադարյան նվաճողական քաղաքականության փառաբանումը լուրջ սպառնալիք են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության համար, մարտահրավեր՝ ողջ քաղաքակիրթ մարդկությանը, հարված՝ բոլոր այն կազմակերպությունների և կառույցների հեղինակությանը, որոնց անդամակցում է Թուրքիան», - նշված է հայտարարության մեջ։

Провокационные действия Турции должны быть осуждены со стороны международного сообщества – МИД Арцаха
15/06/2021 19:18
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением в связи с визитом президента Турции в Шуши, строго осудив подобные визиты на оккупированные территории Арцаха.
«Визит президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и членов его семьи в сопровождении президента Азербайджана Ильхама Алиева с семьёй в историческую столицу Арцаха – Шуши, которая была разрушена Турцией и Азербайджаном в 1920-м и 2020-м годах, является грубейшим нарушением международного права и проявлением человеконенавистнической, геноцидальной и террористической политики.
Министерство иностранных дел Республики Арцах строго осуждает подобные визиты на оккупированные территории Арцаха, рассматривая их как провокацию, заявку на продолжение экспансионистской и экстремистской политики.
Провокационные действия Турции должны быть осуждены со стороны международного сообщества, поскольку подобные визиты, озвученные Анкарой и Баку в ходе этих визитов идеи, заявления, достигнутые договорённости, а также прославление средневековой захватнической политики являются серьёзной угрозой для международной и региональной безопасности, вызовом для всего цивилизованного человечества, ударом по репутации всех организаций и структур, членом которых является Турция», - говорится в заявлении МИД Арцаха.