Եվրոպայում առաջին երկիրը հայտարարել է COVID համավարակի ավարտի մասին
Սլովենիայի իշխանությունները հայտարարել են չորեքշաբթի օրվանից երկրում COVID-19 համավարակի ավարտի մասին: Այնուամենայնիվ, բնակչության պատվաստումը և որոշ սահմանափակող միջոցառումների ազդեցությունը կշարունակվեն: Այս մասին հայտարարել է նախարար Յանեզ Պոկլուկարան:
Սլովենիայի Առողջապահության նախարարության տվյալով՝ երկու միլիոն բնակիչ ունեցող երկրում վերջին 24 ժամվա ընթացքում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսով վարակված միայն 112 մարդ, մահացել է երկու պացիենտ: Սլովենիայի 769 248 բնակիչ ստացել է պատվաստանյութի առաջին չափաբաժինը, 551 906 մեծահասակ ամբողջությամբ պատվաստվել են: Հիվանդանոցներում կա 122 մարդ, որից 40-ը` վերակենդանացման բաժանմունքներում:
Հանրապետությունը պահպանում է փակ տարածքներում պաշտպանիչ դիմակներ կրելու պահանջը, ինչպես նաև տարածքում գործող մարդկանց թվի սահմանափակումները և հեռավորությունը պահպանելու պահանջը: Կա նաև անընդհատ թարմացվող «կարմիր գոտու» երկրների ցանկ, որտեղից ժամանելուն պես անհրաժեշտ է կարանտին անցնել:

Первая страна в Европе объявила об окончании эпидемии COVID
Власти Словении объявили об окончании эпидемии COVID-19 в стране со среды. Однако вакцинация населения и действие некоторых ограничительных мер будут продолжены. Об этом во вторник, 15 июня, заявил министр Янез Поклукара.
По данным Минздрава Словении, в двухмиллионной стране за последние сутки выявлено всего 112 зараженных коронавирусом, скончались два больных. Одну дозу разных вакцин западного производства получили 769 248 жителей Словении, полную иммунизацию прошли 551 906 совершеннолетних граждан. В больницах находится 122 пациента, из которых 40 – в отделениях интенсивной терапии.
«С завтрашнего дня в Словении формально окончена эпидемия, но борьба против коронавируса еще не завершена. Так, вакцинация остается ключевой мерой контроля за эпидемией. Будущее ЕС основано на солидарности и сотрудничестве при общих ценностях и целях вакцинации», - приводятся в сообщении минздрава в Twitter слова министра Янеза Поклукара.
В республике сохраняется требование о ношении защитных масок в закрытых пространствах, а также ограничения по числу присутствующих в помещениях и требования по соблюдению дистанции. Также действует постоянно обновляющийся список стран «красной зоны», по прибытии из которых необходимо проходить карантин.