«Վարչապետի կարգավիճակի մեջ չի մտնում համայնքապետերի նկատմամբ սպառնալիքներ հնչեցնելը». ՄԻՊ-ը Սյունիքում Փաշինյանի քարոզարշավի հետ կապված  խնդրահարույց հարցեր է արձանագրել
16/06/2021 12:17
«Վարչապետի կարգավիճակի մեջ չի մտնում համայնքապետերի նկատմամբ սպառնալիքներ հնչեցնելը». ՄԻՊ-ը Սյունիքում Փաշինյանի քարոզարշավի հետ կապված խնդրահարույց հարցեր է արձանագրել
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանն անդրադարձել է Սյունիքում վարչապետի պաշտոնակատար, ՔՊ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի քարոզարշավին: Թաթոյանը մարդու իրավունքների տեսանկյունից խնդրահարույց մի շարք հարցեր է արձանագրել:
«Հաշվի առնելով, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը շարունակում է պահպանել ՀՀ գործադիր իշխանության ղեկավարի իրավական կարգավիճակը, ինչպես նաև այն, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասությունը վերաբերում է պետական մարմիններին և պաշտոնատար անձանց՝ սույն հայտարարությունը վերաբերում է մարդու իրավունքների տեսանկյունից խնդրահարույց մի շարք հարցերի, որոնք արձանագրվել են Սյունիքի մարզում երեկվա քարոզարշավի ժամանակ՝
1. Անթույլատրելի են մուրճի անընդհատ ցուցադրությունն ու պատկերավոր համեմատությունները, ինչը մարդկանց մոտ կարող է առաջացնել մուրճով հարցեր լուծելու պատկերացումներ: Ավելին, մշտադիտարկումը վկայում է, որ մուրճի հետ կապված բառապաշարն ավելի է բռնության հետ ասոցացվում (օրինակ՝ «սա ժողովրդի չագուչնա, ու հունիսի 20-ին այս չագուչը իջնելուա ձեր դատարկ գլուխներին» և այլն):
Անթույլատրելի է իրավապահ մարմիններով սպառնալը նախընտրական քարոզարշավի մասնակից մյուս քաղաքական ուժերի («ուզում է Ոստիկանության դուբինկաների տակ ընկնել» և այլն): Հաշվի առնելով Ոստիկանության ուղիղ ենթակայությունը ՀՀ վարչապետին՝ նման բառապաշարը կարող է սխալ ուղերձ ընկալվել Ոստիկանության տարբեր ծառայողների համար:
Մտահոգիչ է համատեքստը, որում անընդհատ օգտագործվում է «պողպատե մանդատ» արտահայտությունը՝ ասոցացվելով մարդու իրավունքների խախտումների հետ:
Վարչապետի պաշտոնակատարի նման հռետորաբանությամբ ելույթներից հետո այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ևս նույն սկզբունքով սկսում են ատելության ու բռնության բառապաշարով հայտարարություններ անել՝ սպառնալով Ոստիկանության միջամտությամբ («իրավապահ մարմինների կրունկների տակ եք հայտնվելու (....) ոտնատակ կտանք» և այլն):
2. ՀՀ վարչապետի կարգավիճակի մեջ չի մտնում սպառնալիքներ հնչեցնելը տեղական ինքնակառավարման մարմինների, մասնավորապես՝ համայնքապետերի նկատմամբ:
Կոնկրետ դեպքում խոսքը նրա մասին է, երբ խոսվում է քրեական գործեր հարուցելու և քրեակատարողական հիմնարկների մասին, քանի որ Վարչապետը չունի ո՛չ քրեական գործեր հարուցելու, ո՛չ մարդկանց քրեակատարողական հիմնարկում ազատությունից զրկելու իրավասություն:
Հարցն այն է, որ համայնքների ղեկավարներն առաջնային մանդատով, ՀՀ քաղաքացու փակ գաղտնի քվեարկությամբ ընտրված պաշտոնյաներ են, իսկ վարչապետի պաշտոնակատարի նման գնահատականը նախևառաջ խնդրահարույց է քաղաքացիների քաղաքական իրավունքների, առաջնահերթ՝ ընտրելու իրավունքի երաշխավորման տեսանկյունից:
3. ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի` զանգվածային ազատումների մասին խոսելը կապվում է աշխատանքային իրավունքների զանգվածային խախտումների և կամայականությունների, գործադիր իշխանության կամայական միջամտությունների հետ:
Նշված հարցերին անդրադարձի անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նաև նրանով, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը նախընտրական քարոզարշավի հավաքների ժամանակ մարդկանց մոտ ընկալվում է հենց ՀՀ վարչապետի, այլ ոչ թե պաշտոնակատարի կարգավիճակով: Հավաքների կազմակերպիչներն իրենք, ելույթ ունեցողներն են ներկայացնում՝ որպես ՀՀ վարչապետ», - նշված է հաղորդագրության մեջ:

Статус премьер-министра не дает права угрожать руководителям общин – омбудсмен Армении об агитационной кампании Пашиняна в Сюникской области
16/06/2021 14:57
Защитник прав человека Армении Арман Татоян обратился к предвыборной агитации и.о. премьер-министра, кандидата на пост премьер-министра от партии «Гражданский договор» Никола Пашиняна в Сюникской области.
Арман Татоян констатировал ряд проблем с точки зрения прав человека.
«Учитывая, что исполняющий обязанности премьер-министра продолжает сохранять статус руководителя исполнительной власти Армении, а также то, что Защитник прав человека занимается защитой прав и свобод человека, нарушенных государственными органами и должностными лицами, данное заявление касается ряда проблем, которые зафиксированы в ходе вчерашней агитационной кампании в Сюникской области.
1. Недопустимы постоянная демонстрация молотка и образные сравнения, что может вызвать у людей представления о возможности решения вопросов молотком. Более того, мониторинг свидетельствует, что риторика и демонстрация молотка ассоциируется с насилием (например, «это – молоток, принадлежащий народу,  и 20 июня опустится на ваши пустые головы» и т.д.).
Недопустимо угрожать другим политическим силам –  участникам предвыборной кампании правоохранительными органами («хочет попасть под дубинками полиции» и т.д.).
Учитывая тот факт, что полиция находится под прямым подчинением премьер-министра, подобный лексикон может быть воспринят различными сотрудниками полиции как неправильный месседж. Вызывает обеспокоенность контекст, в котором постоянно используется выражение «стальной мандат», вызывающее ассоциацию с нарушением прав человека.
После выступлений и.о. премьер-министра, подобную риторику начинают использовать также другие высокопоставленные должностные лица, распространяя заявления полные ненависти и насилия, угрожая вмешательством полиции («окажутся под ногами правоохранительных органов (…) будут растоптаны» и т.д.).
2. Статус премьер-министра не дает права озвучивать угрозы в адрес органов местного самоуправления, в частности, в отношении руководителей общин.
В конкретном случае речь касается разговоров о возбуждении уголовных дел и уголовно-исполнительных учреждений, поскольку у премьер-министра нет ни права возбуждать уголовные дела, ни лишать людей свободы и отправлять в уголовно-исполнительные учреждения. Вопрос в том, что руководители общин обладают первичным мандатом – это должностные лица, которые избраны тайным голосованием граждан, а оценки исполняющего обязанности премьер-министра, прежде всего, проблематичны с точки зрения политических прав граждан, и в первую очередь – гарантии избирательных прав.
3. Заявления и.о. премьер-министра о массовых увольнениях связано с массовым нарушением трудовых прав и произволом, своевольным вмешательством исполнительной власти.
Необходимость обращения к указанным вопросам обусловлена также тем, что исполняющий обязанности премьер-министра Армении во время митингов в рамках предвыборной кампании воспринимается людьми именно в статусе премьер-министра, а не как исполняющий обязанности. Сами организаторы митингов, выступающие представляют его как премьер-министра Армении», - говорится в заявлении омбудсмена Армении.