Առողջապահության նախարարի պաշտոնակատարը չի բացառում, որ բուժաշխատողներն այսօր ներկա կլինեն Փաշինյանի հրավիրած հանրահավաքին
17/06/2021 12:12
Հստակ կերպով մեր կողմից ներկայացվել է նման հերյուրանքների պատասխանը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանն՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, որ ստացիոնար բուժում ստացող պացիենտների անձնագրերի տվյալներ են հավաքում:
«Բոլոր բժշկական հաստատությունները, անկախ իրենց սեփականության ձևից, պետք է ներկայացնեն իրենց մոտ ստացիոնար բուժման մեջ գտնվող անձանց ցուցակները, որպեսզի այդ անձիք հնարավորություն ունենան ընտրել», - ասաց նա:
Անդրադառնալով ահազանգերին, թե հրահանգ է իջեցվել, որ բոլոր ԲԿ-ների բուժաշխատողները այսօր ներկայանան Նիկոլ Փաշինյանի հրավիրած հանրահավաքին, Անահիտ Ավանեսյանը կոչ արեց բոլոր ահազանգերով դիմել իրավապահ մարմիններին:
Նա չբացառեց, որ այսօր բժշկական կենտրոնների աշխատողները հանրահավաքին ներկա կգտնվեն, սակայն բացառեց, որ նման հորդոր է եղել։

И.о. министра здравоохранения не исключает, что медработники будут присутствовать на сегодняшнем митинге Никола Пашиняна
17/06/2021 14:07
Мы четко ответили на подобную клевету, заявила сегодня журналистам и.о. министра здравоохранения Армении Анаит Аванесян, комментируя информацию о том, что в больницах собирают паспортные данные пациентов, которые находятся на стационарном лечении.
«Все медицинские учреждения, независимо от формы собственности, должны представить списки пациентов, которые проходят на стационарном лечении у них, чтобы эти люди имели возможность выбора», - сказала она.
Касаясь сообщений о том, что всем медицинским работникам спущен приказ присутствовать на созванном сегодня Николом Пашиняном митинге, Анаит Аванесян призвала обратиться в правоохранительные органы.
Она не исключила, что медработники будут присутствовать сегодня на митинге, однако исключила, что им дано такое указание.