Արման Թաթոյանը դիմել է Նիկոլ Փաշինյանին՝ Եվրոպական դատարան հրատապ գանգատ ներկայացնելու հարցով՝ կապված ՀՀ գյուղերի հարևանությունից Ադրբեջանի ԶՈւ-երը հեռացնելու հետ
17/06/2021 15:49
Այսօր ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարին ուղղված գրավոր նամակով բարձրացրել եմ Եվրոպական դատարան միջպետական հրատապ գանգատ ներկայացնելու հարցը` կապված Ադրբեջանի զինված ուժերին ՀՀ գյուղերի հարևանությունից և համայնքների միջև ճանապարհներից անհապաղ հեռացնելու և անվտանգության գոտի ստեղծելու հետ, Facebook-ում գրել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Նամակում նշել եմ, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը Կառավարությանը կդրամադրի հավաքագրված ապացույցները, որոնք հաստատում են Եվրոպական կոնվենցիայի խախտումները և հիմնավորում անվտանգության գոտու հրատապ անհրաժեշտությունը:
Մասնավորապես, արդեն նախորդ մի քանի հայտարարությամբ նշել եմ, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների ներկայությունը ՀՀ Գեղարքունիքի և Սյունիքի գյուղերի հարևանությամբ և Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին, նրանց արարքները խախտում են ՀՀ բնակիչների Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված առնվազն հետևյալ իրավունքները.
1) կյանքի իրավունք, Կոնվենցիայի 2-րդ հոդված,
2) ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք, Կոնվենցիայի 5-րդ հոդված,
3) մասնավոր և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունք, Կոնվենցիայի 8-րդ հոդված,
4) սեփականության իրավունք, 1-ին արձանագրության 1-ին հոդված,
5) տեղաշարժի ազատություն, 4-րդ արձանագրգության 2-րդ հոդված և այլն:
Նույնը վերաբերում է նաև ադրբեջանական դրոշներին ու ցուցանակներին, նրանց զինված ուժերի ցանկացած տեխնիկայի»։

Омбудсмен Армении призвал правительство представить срочную жалобу в ЕСПЧ для вывода ВС Азербайджана из окрестностей армянских сел
17/06/2021 19:07
Защитник прав человека Армении Арман Татоян сегодня обратился с письмом к и.о. премьер-министра Николу Пашиняну, подняв вопрос о представлении срочной межправительственной жалобы в Европейский суд по правам человека для немедленного вывода ВС Азербайджана из окрестностей сел Армении и дорог между общинами и создания зоны безопасности. Об этом Арман Татоян сообщил на своей странице в Facebook.
«В письме я отметил, что омбудсмен представит правительству собранные доказательства, которые подтверждают нарушения Европейской конвенции по правам человека и обосновывают срочную необходимость создания зоны безопасности.
В частности, еще в предыдущих заявлениях я отмечал, что присутствие азербайджанских военнослужащих по соседству с селами Гегаркуника и Сюника, а также на дорогах между общинами Сюникской области, и их действия нарушают как минимум следующие права жителей Армении, гарантированные Европейской конвенцией по правам человека:
1) право на жизнь, статья 2 Конвенции,
2) право на свободу и личную неприкосновенность, статья 5 Конвенции
3) право на уважение личной и семейной жизни, статья 8 Конвенции
4) право на собственность, 1-я статья 1-го протокола,
5) свобода передвижения, 2-я статья 4-го протокола, и так далее.
То же самое касается также азербайджанских флагов и вывесок, любой техники азербайджанских вооруженных сил».