Չնայած  ծածկադմփոց անելու փնթի փորձերին՝ փաստը մնում է անփոփոխ՝ ապրիլի 6-ով ստորագրված փաստաթղթում անհայտ կորածների թիվը նշված է 1064. Արման Սաղաթելյան
17/06/2021 12:49
Չնայած ծածկադմփոց անելու փնթի փորձերին՝ փաստը մնում է անփոփոխ՝ ապրիլի 6-ով ստորագրված փաստաթղթում անհայտ կորածների թիվը նշված է 1064. Արման Սաղաթելյան
Ինչպես և ակնկալվում էր, Սերժ Սարգսյանի կողմից Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի՝ կառավարությանն ուղղված հաշվետվության հրապարակմանը հաջորդեցին հապճեպ կազմված ու դաշտ նետված փնթի կռուտիտները, Facebook-ում գրել է հասարակական-քաղաքական գործիչ Արման Սաղաթելյանը։
«Մասնավորապես, նախ Քննչական Կոմիտեն հրապարակեց մի բառակույտ, որի հիմնական մասը որևէ առնչություն չուներ հարցի հետ, իսկ առնչություն ունեցող վերջին պարբերությունը, ի վերջո պարզ չէ, փորձում է հերքել, թե հաստատել նախագահ Սարգսյանի պնդումը։ Ապա հայտնվեց հիմնադրամի փաստաթուղթը ստորագրած անձը, որը մեզ լուսավորեց, թե անհայտ կորածների թիվը կարող է փոփոխվել, քանի որ մարմիններ են գտնվում և նույնականացվում, գտնվում են ողջերը, և որևէ հակասություն կարծես թե չկա։
Իսկ հիմա ըստ էության։ Երկու կռուտիտներն էլ որակում եմ որպես աղմուկով փաստը ծածկադմփոց անելու փնթի փորձ։
Իսկ փաստը մնում է անփոփոխ՝ ապրիլի 6-ով ստորագրված փաստաթղթում անհայտ կորածների թիվը նշված է 1064։ Ապրիլի 14-ին ԱԺ ամբիոնից կապիտուլյանտը հնչեցնում է 321 թիվը։ Այսինքն, տարրական տրամաբանությունն ու հանրահաշիվը մեզ թելադրում է, որ ապրիլի 6-ից ապրիլի 14 (մոտ մեկ շաբաթ) ընկած ժամանակահատվածում դադարել են անհայտ կորած համարվել եւ գտնվել/նույնականացվել են 1064-321=743(!) զինծառայող։ Լո՞ւրջ եք ասում, ու նաև պաշտոնական լրահոսից կներկայացնեք դա հավաստող տվյալնե՞րը։ Չէ որ պնդում եք, որ գաղտնի բան չկա, ամեն ինչ թափանցիկ է (գաղտնի պահելով զոհվածների, վիրավորների, գերիների եւ բազմաթիվ այլ տվյալները)։ Բա մի շաբաթում հայտնի է դարձել 743 մարդու ճակատագիրը, բա ո՞նց եղավ չիմացանք։ Թե՞ հատկացումներ եք արել «անհայտ կորածներ» տողով, որոնք այդպիսիք չեն եղել։ Իսկ գուցե դուք մի բան եք հասկանում «անհայտ կորած» ասելով, իսկ կապիտուլյանտը՝ այլ, ու դա հերթական մեթոդական աճպարարությամբ հանրությանը մոլորեցնելու փո՞րձ է։
Ես հասկանում եմ, որ դուք ունեք կայուն ընկալում, որ երկրում չկա մտածող մարդ ու ինչ կուզեք կխաբեք՝ տարաբնույթ մեթոդաբանական ֆոկուսներով։ Բայց ասել եմ 2018-ի մայիսի 1-ից ձեր ստահակ վիժվածքին ու շարունակում եմ պնդել հիմա՝ քաք եք կերել», - գրել է Արման Սաղաթելյանը։

Арман Сагателян: Несмотря на неряшливые попытки замять эту тему, факт остается неизменным, число без вести пропавших военнослужащих в документе – 1064
Как и ожидалось, после опубликованного Сержем Саргсяном направленного правительству отчета Фонд страхования военнослужащих, последовал поспешно организованный и неряшливый «крутёж», написал на своей странице в Facebook общественный и политический деятель Арман Сагателян.
«В частности, сначала Следственная служба опубликовала какой-то набор слов, основная часть которого не имела ничего общего с вопросом, а в связанном с вопросом последнем абзаце, непонятно, пыталась опровергнуть или подтвердить утверждение Саргсяна. Потом появился человек, подписавший документ Фонда, который просветил нас, что число без вести пропавших может меняться, поскольку тела находятся и идентифицируются, обнаруживаются живые, и какого-то противоречия вроде нет.
А сейчас по сути. Я квалифицирую оба крутежа как попытку замять скандальный факт.
А факт остается неизменным: в подписанном документе от 6 апреля указано число без вести пропавших военнослужащих – 1064. Капитулянт 14 апреля озвучил с трибуны парламента цифру 321. То есть, элементарная логика и математика подсказывают нам, что в период с 6 по 14 апреля (примерно одна неделя) прекратили считаться без вести пропавшими и найдены/идентифицированы 1064-321=743(!) военнослужащих. Вы это серьезно говорите? А может, представите еще подтверждающие это данные из официальных новостей? Ведь вы утверждаете, что никакой тайны нет, все прозрачно (держа в тайне число погибших, раненых, пленных и многочисленные другие данные). Если в течение одной недели стала известна судьба 743 человек, то как мы об этом не знали? Или вы отчисляли средства по строке «без вести пропавшие», которые не являются таковыми? А может, вы понимаете одно, говоря «без вести пропавшие», а капитулянт – другое, и это просто попытка ввести в заблуждение общество очередным методичным мошенничеством?
Я понимаю, у вас стабильное восприятие, что в стране нет думающего человека и вы можете врать, сколько хотите, используя различные методологические фокусы. Но я еще в 2018 году сказал вашему мерзавцу выродку и сейчас продолжаю настаивать – не удастся!» - написал Арман Сагателян.