«Հայաստան» դաշինք՝ 28.7 տոկոս, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն՝ 25.2 տոկոս. «Գելլափ»-ը հարցումների արդյունքներ է հրապարակել
18/06/2021 12:44
«Գելլափ»-ի հարցումների համաձայն հունիսի 20-ին կայանալիք արտահերթ խոհրդարանական ընտրություններին հարցվածների 51.1 տոկոսը նշել է, որ միանշանակ մասնակցելու է։
Հարցին, թե որ կուսակցության կամ դաշինքի օգտին եք քվեարկելու, քաղաքացիների պատասխանն ունեցել է հետևյալ տեսքը.
«Հայաստան» դաշինք 28.7 %
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն 25.2 %
«Պատիվ ունեմ» դաշինք 10.8 %
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն 5.4 %
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն 5.2%
«Շիրինյան-Բաբաջանյան» ժողովրդավարների դաշինք 2.8 %
«Հանրապետություն» կուսակցություն 2.6 %
«Հայ ազգային կոնգրես» 1.5 %
Ըստ հարցման՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը բարձր ցուցանիշ ունի գյուղական համայնքներում՝ 32.9 տոկոս, և ամենանվազ ցուցանիշն ունի Երևանում՝ 16.4 տոկոս։
Հայելային պատկեր է «Հայաստան» դաշինքի մոտ։ Գյուղական համայնքներում 18 տոկոս ցուցանիշ ունի, իսկ Երևանում գրանցել է ամենաբարձր ցուցանիշը՝ 35 տոկոս։
«Պատիվ ունեմ» դաշինքը նույնպես բարձր ցուցանիշ է գրանցել Երևանում, նվազ ցուցանիշ՝ գյուղական համայնքներում։ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը գյուղական համայնքներում ունի ավելի շատ ընտրողներ, քան՝ Երևանում և մարզային քաղաքներում։
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը գյուղական համայնքերում ունի 2 տոկոս ցուցանիշ, 7.1 տոկոս՝ Երևանում։

Блок «Армения» – 28.7 %, «Гражданский договор» – 25.2%: Gallup опубликовала результаты соцопроса
Армянское представительство «Gallup International Association» опубликовало результаты соцопроса, согласно которым, 51.1% респондентов примут участие в предстоящих внеочередных парламентских выборах 20 июня.
На вопрос, за какую партию или блок партий вы собираетесь проголосовать, предпочтения граждан распределились следующим образом:
блок «Армения» – 28.7 %
партия «Гражданский договор» – 25.2%,
блок «Четь имею» – 10.8 %
партия «Процветающая Армения» – 5.4 %
партия «Светлая Армения» – 5.2%
блок демократов «Ширинян-Бабаджанян» – 2.8 %
партия «Республика» – 2.6 %
«Армянский национальный конгресс» –1.5 %.
Согласно результатам соцопроса, партия «Гражданский договор» имеет самую высокую поддержку в сельских общинах – 32.9%, и самую низкую поддержку в Ереване – 16.4%.
У блока «Армения» зеркально противоположная картина: в сельских общинах ее рейтинг составляет 18%, а в Ереване отмечается самая большая поддержка – 35% .
Блок «Честь имею» также имеет высокую поддержку в Ереване и более низкую поддержку в сельских общинах. Партия «Процветающая Армения» пользуется доверием избирателей больше в сельских общинах, чем в Ереване и городах областей республики.