«Հայաստան» դաշինք՝ 28.7 տոկոս, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն՝ 25.2 տոկոս. «Գելլափ»-ը հարցումների արդյունքներ է հրապարակել
18/06/2021 12:44
«Գելլափ»-ի հարցումների համաձայն հունիսի 20-ին կայանալիք արտահերթ խոհրդարանական ընտրություններին հարցվածների 51.1 տոկոսը նշել է, որ միանշանակ մասնակցելու է։
Հարցին, թե որ կուսակցության կամ դաշինքի օգտին եք քվեարկելու, քաղաքացիների պատասխանն ունեցել է հետևյալ տեսքը.
«Հայաստան» դաշինք 28.7 %
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն 25.2 %
«Պատիվ ունեմ» դաշինք 10.8 %
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն 5.4 %
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն 5.2%
«Շիրինյան-Բաբաջանյան» ժողովրդավարների դաշինք 2.8 %
«Հանրապետություն» կուսակցություն 2.6 %
«Հայ ազգային կոնգրես» 1.5 %
Ըստ հարցման՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը բարձր ցուցանիշ ունի գյուղական համայնքներում՝ 32.9 տոկոս, և ամենանվազ ցուցանիշն ունի Երևանում՝ 16.4 տոկոս։
Հայելային պատկեր է «Հայաստան» դաշինքի մոտ։ Գյուղական համայնքներում 18 տոկոս ցուցանիշ ունի, իսկ Երևանում գրանցել է ամենաբարձր ցուցանիշը՝ 35 տոկոս։
«Պատիվ ունեմ» դաշինքը նույնպես բարձր ցուցանիշ է գրանցել Երևանում, նվազ ցուցանիշ՝ գյուղական համայնքներում։ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը գյուղական համայնքներում ունի ավելի շատ ընտրողներ, քան՝ Երևանում և մարզային քաղաքներում։
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը գյուղական համայնքերում ունի 2 տոկոս ցուցանիշ, 7.1 տոկոս՝ Երևանում։

According to the poll conducted by Gallup, 51,1% of the respondents said they will definitely go to voting on June 20.
28,7% of the respondents said they will vote for "Armenia" bloc, 25,2% said they will back Civil Contract party.
Other 10,8% said they will vote for "I Have the Honor" bloc, 5,4% said they will back Prosperous Armenia Party, 5,2% said they are for Bright Armenia, 2,8% said they will vote for Shirninyan-Babajanyan bloc of democrats, 2,6% said they will back Republic party, 1,5% said they will vote for Armenian National Congress.
According to the polls the Civil Contract party supporters are mainly in rural areas -  32,9% and the lowest number is recorded in Yerevan 16,4%.
The opposite picture is with Armenia bloc – in rural communities it has 18% supporters while in capital Yerevan it is 35%.
"I Have the Honor" bloc is mostly backed in Yerevan and less in the rural areas, while PAP is more backed by residents of communities and less in Yerevan and provincial towns.