Հայաստանը ունի բացառիկ շանս՝ հունիսի 21-ից սկսելու ներքին համերաշխության և ազգային վերելքի նոր էջ. Արմեն Գևորգյան
18/06/2021 11:11
«Հայաստան» դաշինքի նախընտրական շտաբի ղեկավար Արմեն Գևորգյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«Միանգամայն կանխատեսելի էր, որ պատերազմը պարտված անձը, որը մահվան է ուղարկել 5000 տղաների, ով խեղել է ավելի քան 10000 մարդու կյանք և չի հեռացել իշխանությունից, նաև ընտրական գործընթացը կազմակերպելու էր իր պատկերացումներին և ընկալումներին համապատասխան: Եվ այդ գործընթացը ոչ մի ընդհանուր բան չունի քաղաքակիրթ ընտրական գործընթացի կանոնների հետ: Հենց իշխանությունն ամեն գնով պահելու մղում ունեցողների հիվանդագին երևակայության մեջ կարող էր պետական-վարչական ռեսուրսի օգտագործման նման հատուկ համակարգ ուրվագծվել:
Ներկայացնում եմ ընտրական գործընթացում առավելություն ստանալու նպատակով իշխանությունների կողմից իրենց տիրապետած պետական հնարավորությունների անօրինական օգտագործման ամբողջ համակարգը:
1.  Անմիջականորեն ընտրություններից առաջ հիմնական կանոնների փոփոխությունները: Ընտրական օրենսգրքում կատարված փոփոխությունները չեն ստորագրվել ՀՀ նախագահի կողմից, ինչն ամբողջ այս գործընթացի կիսալեգիտիմության խորհրդանիշ է արդեն:
2. Ընդդիմախոսների դեմ իրավական ահաբեկման իրականացում.
- Քրեական գործերի հարուցում կամ նոր մեղադրանքներ ներկայացում,
- Ոստիկանության մարմիններ «բերման ենթարկելը» և բռնության գործադրումը,
- Անհասկանալի «բացատրական զրույցները» ուժային կառույցներում,
- Անվտանգության մարմիններում պետական ապարատի հետ “աշխատելու” նպատակով հատուկ խմբերի ձևավորում,
-  Ընդդիմախոսներին լրտեսելը և հեռախոսների գաղտնալսումը։
3.  Վարչական ռեսուրս.
- Այլ կարծիք ունեցողների ազատում աշխատանքից,
-  Նոմինալ իշխանության հանրահավաքներին պետծառայողներին մասնակցելու հարկադրում,
- Մանուկների, դպրոցականների, դեռահասների զանգվածային ներգրավում, շահագործում,
-  Ահռելի քանակությամբ ոստիկանների և անվտանգության ուժերի ներկայացուցիչների ներգրավում՝ վարչապետի պաշտոնակատարի ապահովության համար:
4. Պետական բյուջեի միջոցների օգտագործումը՝ նախընտրական նպատակներով.
- Անապահով ընտանիքներին նյութական, ֆինանսական օգնության տրամադրում,
- Բյուջետային նոր սուբսիդիաներ տրամադրելու վերաբերյալ խոստումներ,
- Ծառայություններ մատուցելու վերաբերյալ ժամանակավոր պայմանագրերի կնքում տարածքային կառավարման մարմիններում,
-  Ընտրությունների նախօրեին գյուղական համայնքներին գյուղտեխնիկայի և այլ սարքավորումների տրամադրում:
5. Հանրային հեռուստաընկերության կողմնակալ աշխատաոճը՝ բացահայտորեն վարչապետի պաշտոնակատարի նախընտրական շահերի սպասարկում:
6. Քարոզարշավի ընթացքում վարչապետի պաշտոնակատարի ագրեսիվ և ոչ ադեկվատ պահվածքը, ելույթները, բռնության և քաղաքական ու քաղաքացիական վենդետաների կոչերը, զանգվածային կադրային ջարդի սպառնալիքը։
Եվ այս ամենը տեղի է ունենում լռելյայն համաձայնության պայմաններում մեր արտաքին գործընկերների, որոնցից յուրաքանչյուրի համար առանձին նշանակություն ունեն հայ ժողովրդի վրա կատարվող այս էքսպերիմենտի արդյունքները: Որոշները ցանկանում են հասկանալ, թե ինչը շտկեն տեխնոլոգիաներում՝ այս փորձը աշխարհում ավելի լայն ու էֆեկտիվ տարածելու համար, իսկ մյուսները մտածում են, թե ինչպես անեն, որ հանկարծ այն չհասնի իրենց երկրներ:
Բացառիկ խելահեղություն կլինի գնալ անօրինականության վերջին քայլին՝ կեղծել ընտրության արդյունքները։
Հայաստանը ունի բացառիկ շանս՝ հունիսի 21-ից սկսելու ներքին համերաշխության և ազգային վերելքի նոր էջ։
Դրա համար պահանջվում է, որ բոլորը վերադառնան օրենքի շրջանակներ, ցուցաբերեն քաղաքական և քաղաքացիական սթափություն, իսկ իրավապահները մնան չեզոք և կատարեն բացառապես օրենքից բխող իրենց պարտականությունները», - ասված է հայտարարությունում։

У Армении есть шанс открыть 21 июня страницу внутреннего примирения и национального процветания – Армен Геворкян
18/06/2021 12:24
Руководитель центрального предвыборного штаба альянса «Армения», бывший вице-премьер Армении Армен Геворкян выступил с заявлением.
«Было ожидаемо, что человек, который проиграв войну, отправивший на верную смерть 5000 ребят, покалечивший жизни более 10000 человек, и не ушедший в отставку, должен был по своим представлениям и понятиям организовать выборный процесс. И этот процесс не имеет ничего общего с нормами цивилизованного избирательного процесса. Именно в больном воображении людей, которые стремятся любой ценой сохранить власть, могла появиться специальная система по использованию государственно-административного ресурса.
Представляю всю систему незаконного использования властями своих возможностей для получения преимущества в избирательном процессе.
1. Изменение основных правил игры прямо накануне выборов. Изменения в избирательный кодекс, не подписанные Президентом,  стали символом полулегитимности всего процесса.
2. Правовой террор по отношению к оппонентам:
-  Заведение уголовных дел или предъявление новых обвинений
-  Привод в органы полиции и применение силы
-  Непонятные объяснительные беседы в силовых ведомствах
-  Формирование специальных групп в органах безопасности для работы с госаппаратом
-  Слежка за оппонентами и прослушка их телефонов.
3. Административный ресурс:
-  Увольнение инакомыслящих
-  Принуждение к участию в митингах госслужащих
-  Массовое использование детей
-  Огромное количество полицейских и сил безопасности для обеспечения безопасности и.о. Премьера.
4. Использование бюджетных средств в предвыборных целях:
-  Материальная, финансовая помощь малообеспеченным семьям
-  Обещания новых бюджетных  субсидий
-  Заключение временных договоров на оказание услуг в органах территориального управления
-  Предоставление сельхозтехники и др оборудования накануне выборов в сельских общинах.
5. Предвзятая работа общественного ТВ, которое явно обслуживает предвыборные интересы действующей власти.
6. Неадекватное и агрессивное поведение и речи и.о. Премьера во время агитационной кампании, призывы к насилию, политической и гражданской вендетте, угрозы массовых кадровых погромов.
И все это происходит при молчаливом согласии наших внешних партнеров, для каждого их которых имеет свое собственное значение результаты этого эксперимента над армянским народом. Одни должны понять что исправить в технологии для его более широкого и эффективного распространения в мире, другие – что сделать так, чтобы этот эксперимент не дошел до их стран.
Исключительным безумием будет прибегнуть к фальсификации результатов голосования.
У Армении есть шанс открыть 21 июня страницу внутреннего примирения и национального процветания.  Для  этого необходимо, чтобы все вернулись в лоно закона, проявили политическую и гражданскую зрелость, а правоохранительные органы оставались бы нейтральными и исполняли бы исключительно свои законные обязанности», - говорится в заявлении.