Սամվել Կարապետյանն Ադրբեջանի մեղադրանքներն անվանել է «ֆանտազիա»
«Տաշիր» ընկերությունների խումբն իր նախագահ Սամվել Կարապետյանին Ադրբեջանի կողմից առաջադրած մեղադրանքներն անհեթեթ է որակել:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազությունը միջազգային հետախուզում է հայտարարել երեք հայ գործարարների՝ Հայաստան և Լեռնային Ղարաբաղ զինամթերք և ռազմական տեխնիկա ապօրինի ներմուծելու համար: Նրանց թվում են Սամվել Կարապետյանը, Դավիթ Գալստյանը և Արա Աբրահամյանը:
«Ադրբեջանի կողմից «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանին առաջադրված բոլոր մեղադրանքներն անհեթեթ են և ոչ մի հիմք չունեն», - ասված է «Տաշիր» ընկերությունների խմբի արտաքին կապի վարչության հայտարարության մեջ, որը ստացել է РИА Новости-ն:
Ընկերությունից հայտնել են, որ Կարապետյանի դեմ քրեական գործը, որի մասին ուրբաթ հայտնել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը, հարուցվել է «քաղաքացիական ինքնաթիռներով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի զենք տեղափոխելու շինծու մեղադրանքով»:
«Այն փաստը, որ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են կեղծ մեղադրանքներ ներկայացնել Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի հանդիսացող անձանց, զայրացնող և անընդունելի են», - ասել են ընկերության մամուլի ծառայությունից:
«Ես զարմանում եմ, թե ինչպես են Ադրբեջանի իշխանությունները համառորեն շարունակում կենտրոնանալ իրենց ֆանտազիաների վրա: Ավելի լավ կլիներ, որ իրենց էներգիան ուղղեին տարածաշրջանի վերականգնմանը, որը նրանք ոչնչացրին», - Կարապետյանի խոսքը մեջբերել է մամուլի ծառայությունը:
Միևնույն ժամանակ ընկերությունը նշել է, որ «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահը տարիներ շարունակ նախաձեռնել և իրականացրել է բացառապես սոցիալական և հումանիտար նախագծեր Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում. կառուցվել են դպրոցներ, հիվանդանոցներ, մանկապարտեզներ, եկեղեցիներ:
«Դրանից հետո այդ օբյեկտներից մի քանիսը ոչնչացվել են ադրբեջանական բանակի կողմից: Ընդ որում, զոհվել են բազմաթիվ խաղաղ բնակիչներ», - հայտնել են մամուլի ծառայությունից:
««Տաշիր» ընկերությունների խումբը և Սամվել Կարապետյանն անձամբ են տրամադրել և շարունակում են տրամադրել մարդասիրական օգնություն հայ ժողովրդին և ռազմական բախումների ընթացքում տուժած խաղաղ բնակիչներին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Самвел Карапетян назвал обвинения Азербайджана «фантазиями»
Группа компаний «Ташир» назвала абсурдными обвинения Азербайджана в отношении своего президента Самвела Карапетяна.
Ранее Генпрокуратура Азербайджана объявила в международный розыск Абрамяна, а также президента группы компаний «Ташир» Самвела Карапетяна и главу компании Royalsys Engineering Давида Галустяна. Ведомство утверждает, что в течение 2001-2021 годов указанные лица якобы направляли крупнокалиберное боевое огнестрельное оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества и устройства в Армению «и оттуда в оккупированный Арменией Нагорный Карабах и прилегающие районы Азербайджанской Республики».
«Все выдвинутые Азербайджаном обвинения в отношении президента группы компаний «Ташир» Самвела Карапетяна абсурдны и не имеют под собой никаких оснований», - говорится в сообщении департамента по внешним коммуникациям ГК «Ташир», поступившем в распоряжение РИА Новости.
В компании заявили, что уголовное дело против Карапетяна, о котором в пятницу сообщила азербайджанская генпрокуратура, возбуждено «по надуманному обвинению в перевозках оружия в зону конфликта в Нагорном Карабахе гражданскими самолетами».
«То, что официальные органы Азербайджана продолжают выдвигать заведомо ложные обвинения в отношении людей, являющихся гражданами Российской Федерации, - это возмутительно и неприемлемо», - отметили в пресс-службе компании.
«Меня удивляет, с каким упорством власти Азербайджана продолжают концентрироваться на своих фантазиях. Лучше бы направили свою энергию на восстановление региона, который разрушили», - процитировали в пресс-службе слова Карапетяна.
В компании при этом отметили, что президент ГК «Ташир» на протяжении многих лет инициировал и реализовывал на территории Армении и в Нагорном Карабахе исключительно социальные и гуманитарные проекты: были построены школы, больницы, детские сады, церкви.
«Впоследствии некоторые из этих объектов были разрушены азербайджанской армией. При этом погибло много мирных жителей», - заявили в пресс-службе.
«Группа компаний «Ташир» и лично Самвел Карапетян оказывали и продолжают оказывать гуманитарную помощь армянскому народу и пострадавшим во время военного конфликта мирным жителям», - говорится в сообщении.