Արմեն Չարչյանին ազատությունից զրկելու համաձայնություն տալու վերաբերյալ դատախազը միջնորդություն է ներկայացրել ԿԸՀ
19/06/2021 11:09
Բժշկական հաստատության ղեկավարի կողմից տվյալ կենտրոնի աշխատակիցներին ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցելուն առերևույթ հարկադրելու դեպքի առթիվ ՀՀ ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված հանցանք կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է 2021թ. հունիսի 20-ին կայանալիք ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների դաշինքի պատգամավորության թեկնածուների ցուցակում ընդգրկված Ա. Չ.-ն, հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
«Քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հաստատվել է ձայնագրության մեջ առկա դեպքի փաստն ու բովանդակությունը։ Ա. Չ.-ն ընդունել է ձերբակալման օրը առավոտյան գործընկերների հետ ունեցած զրույցի փաստը։
Քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազն օրենքով սահմանված կարգով ՀՀ կենտորանական ընտրական հանձնաժողով միջնորդություններ է ներկայացրել Ա. Չ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն և նրան ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ վերջինս հանդիսանում է ԱԺ պատգամավորության թեկնածու», - նշել է Աբրահամյանը։
Նշենք՝ խոսքը «Իզմիրլյան» բժշակական կենտրոնի ղեկավար, «Հայաստան դաշինքի» պատգամավորի թեկնածու Արմեն Չարչյանի մասին է։ Նա երեկ ձերբակալվել է։
Հիշեցնենք՝ համացանցում ձայնագրություն էր տարածվել, որում Արմեն Չարչյանը ԲԿ-ի աշխատակիցներին կոչ էր անում պարտադիր մասնակցել ընտրություններին։
Մայր Աթոռ-ն անդրադարձել է «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի տնօրեն, «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Արմեն Չարչյանի ձերբակալությանը՝ իրավապահ մարմիններին հորդորելով անհապաղ ազատ արձակել պրոֆեսոր Չարչյանին։

Прокурор представил в ЦИК ходатайство о лишении свободы Армена Чарчяна
В рамках расследуемого в Специальной следственной службе уголовного дела по факту принуждения руководителем медицинского учреждения сотрудников центра к участию в парламентских выборах 20 июня 2021 года кандидат в депутаты от блока «Армения» А.Ч. задержан по подозрению в совершении деяния, предусмотренного п.2 ч.4 ст.154.2 УК Армении, сообщает советник генерального прокурора Армении Гор Абрамян.
«Достаточные доказательства, полученные по уголовному делу, подтвердили факт и содержание записи. А.Ч. признал факт разговора с коллегами утром в день задержания. Осуществляющий надзор за законностью досудебного производства прокурор представил в установленном порядке ходатайства в Центральную избирательную комиссию о возбуждении уголовного дела в отношении А.Ч. и даче согласия на его лишении свободы, с учетом того обстоятельства, что он является кандидатов в депутаты», - отметил Гор Абрамян.
Отметим, речь идет о руководителе медицинского центра «Измирлян» Армене Чарчяне, который был задержан вчера.
Напомним, в социальной сети распространилась запись, в которой Армен Чарчян призывает сотрудников медицинского центра обязательно участвовать в выборах.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин обратился сегодня к задержанию директора медицинского центра «Измирлян», кандидата в депутаты от блока «Армения» Армена Чарчяна, призвав правоохранительные органы немедленно освободить профессора Армена Чарчяна.
«Профессор Чарчян – преданный сын Церкви, известный врач, человек с безупречной биографией. Посему призываем надлежащие правоохранительные органы немедленно освободить профессора Чарчяна и действовать исключительно в рамках закона, воздерживаясь от унижающих достоинство и авторитет, нарушающих права человека действий», - говорится в заявлении.