Կտրականապես արգելվում է զինծառայողների շրջանում նախընտրական քարոզչություն իրականացնելն ու որևէ թեկնածուի օգտին քվեարկելու ուղղորդելը. ՊՆ
20/06/2021 14:14
ՊՆ-ն անդրադարձել է սոցիալական ցանցերում և մի շարք լրատվամիջոցներով 2021 թվականի հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկության ընթացքում զինծառայողների՝ հրամանատարների կողմից որոշակի քաղաքական ուժի օգտին քվեարկելու ուղղորդումների վերաբերյալ շրջանառվող տեղեկություններին։
«Նմանօրինակ բոլոր տեղեկությունները պաշտպանության նախարարությունում մանրամասն ուսումնասիրության են ենթարկվում։ Առ այս պահը եղած հրապարակումներում առկա պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը։ Ակնհայտ է, որ ուղղորդումների մասին պնդումները հիմնվում են բացառապես զինծառայողներին ընտրական տեղամասեր համակարգված կերպով բերելու փաստի վրա, իսկ հրապարակումներին կից տեսանյութերն ասվածի վկայությունն են. այդ տեսանյութերում ընդամենը պատկերված են ընտրական տեղամասերի մոտ գտնվող զինծառայողներ, իսկ ուղղորդումների մասին պնդումներն այդ տեսանյութերի հեղինակների ենթադրություններն են, որոնք զուրկ են որևէ հիմնավոր փաստարկից։
Ավելին, այս պահին առկա՝ ուղղորդումների վերաբերյալ հրապարակումներում նշված ընտրատեղամասերում, ընտրական հանձնաժողովների կողմից, զինծառայողների քվեարկության հետ կապված խախտումներ չեն արձանագրվել։
Հարկ ենք համարում նշել, որ ժամկետային զինծառայողներին քվեարկության համար խմբերով ընտրական տեղամասեր բերելը պայմանավորված է նրանց տեղաշարժը համակարգված կերպով իրականացնելու ծառայողական անհրաժեշտությամբ։
Ինչ վերաբերում է նախընտրական գործընթացին և բուն քվեարկությանը, ապա առկա է պաշտպանության նախարարի համապատասխան հրաման, որով կտրականապես արգելվում է զինծառայողների շրջանում նախընտրական քարոզչություն իրականացնելն ու որևէ թեկնածուի օգտին քվեարկելու ուղղորդելը։
Համոզիչ կերպով կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ զինծառայողների քվեարկության վերաբերյալ անհիմն, չփաստարկված պնդումներից։ Պաշտպանության նախարարությունը շարունակում է դիտարկել քվեարկության ընթացքը՝ զինծառայողների քվեարկության հետ կապված ահազանգերն ուսումնասիրելու համար», - նշված է ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ։

Категорически запрещается проводить предвыборную агитацию и воздействовать на голосование военнослужащих – Минобороны Армении
20/06/2021 15:15
Министерство обороны Армении обратилось к распространенной в социальных сетях и СМИ информации о том, что во время голосования на внеочередных парламентских выборах командиры указывают военнослужащим, за какую  политическую силу нужно проголосовать.
«Все подобные сообщения детально изучаются в министерстве обороны. До сих пор все имеющиеся в опубликованных сообщениях утверждения не соответствовали действительности. Очевидно, что утверждения о целенаправленном голосовании основаны исключительно на том факте, что военнослужащих координированным образом привозят на избирательные участки, что видно в опубликованных видеоматериалах. В этих видео военнослужащие находятся рядом с избирательными участками, а утверждения о воздействии на их голосование являются предположениями авторов этих видео, которые лишены обоснованных аргументов.
Более того, на избирательных участках, указанных в этих публикациях, избирательные комиссии не зафиксировали нарушений в связи с голосованием военнослужащих. Считаем необходимым отметить, что транспортировка военнослужащих срочной службы на избирательные участки группами обусловлена служебной необходимостью и порядком их передвижения.
Что касается процесса выборов и самого голосования, то есть соответствующий приказ министра обороны, согласно которому категорически запрещается проводить предвыборную агитацию среди военнослужащих и воздействовать на их голосование.
Призывает воздержаться от необоснованных, неаргументированных утверждений. Министерство обороны продолжает проводить мониторинг процесса голосования для изучения сообщений в связи с голосованием военнослужащих», - говорится в распространенном заявлении.