ԲՀԿ-ն ձեռնպահ է մնում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները գնահատելուց՝ թույլ տված բազմաթիվ խախտումների պատճառով
21/06/2021 17:41
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը ձեռնպահ է մնում հունիսի 20-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկության արդյունքները գնահատելուց, քանի դեռ չի պարզվել ընտրություններում թույլ տրված խախտումների հետաքննության ընթացքը:
«Արձանագրվել են հարյուրավոր խախտումներ, որոնց ֆոտո և վիդեո նյութերը տարածվում են սոցիալական ցանցերում, որոնք բավականին լուրջ խախտումներ: Մենք առայժմ զերծ ենք մնում ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ որևէ դատողություն հնչեցնելուց, քանի դեռ հետաքննությունը չի պարզվել», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը:
Նա նշեց, որ իրենք վերլուծելու են կատարված բոլոր խախտումները, որոնք վերաբերում են ինչպես քվեարկության գործընթացին, այնպես էլ ընտրական գործընթացներին:

«Процветающая Армения» пока воздержится от оценки результатов досрочных выборов в парламент из-за допущенных многочисленных нарушений
21/06/2021 17:25
Партия «Процветающая Армения» воздерживается от оценки результатов голосования на досрочных выборах в парламент 20 июня, пока не будет внесена ясность в ход расследования по допущенным на выборах правонарушениям.
«Зафиксированы сотни нарушений, фото- и видеоматериалы которых распространены в соцсетях, причем достаточно серьезные нарушения. Исходим из следующий позиции – мы пока что воздерживаемся от любых оценочных суждений касательно итогов и результатов выборов, пока не будет внесена ясность в ход расследования», - сказал Aysor.am секретарь парламентской фракции «Процветающая Армения» Арман Абовян.
Он отметил, что они будут анализировать все допущенные нарушения, которые касаются и хода голосования, и избирательного процесса.
«Только после этого мы выскажем свою позицию», - сказал Абовян.
На выборах 20 июня «Процветающая Армения» набрала 3,96% голосов, не преодолев необходимый пятипроцентный проходной барьер.