Երբ Արա Այվազյանը հրաժարական տվեց, գերիների հարցն արագ լուծվեց. ԱԽ քարտուղար
Եղել են պաշտոնյաներ, որոնք փորձել են անվտանգության հարցերը տորպեդահարել և խնդիրներ ստեղծել, «Ազատության» եթերում հայտարարեց ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ մատնանշելով, օրինակ, գերիների հարցը:
«Մայիսի 27-ից առաջ գերիների հարցը երկար ժամանակ չէր լուծվում: Երբ Արա Այվազյանը հրաժարական տվեց, գերիների հարցն արագ լուծվեց: Լինելով պաշտոնյա՝ նա մեր գործընկերներին ասում էր, որ ականապատ դաշետրի քարտեզները, որոնք մենք արդեն տվել ենք, չունենք: Երբ հրաժարական տվեց, նաև հնարավորություն ստեղծվեց հարցն արագ լուծելու», - ասաց Գրիգորյանը:
Հարցին՝ ԱԳ նախկին նախարարը ստո՞ւմ էր՝ ԱԽ քարտուղար պատասխանեց, որ ոչ միայն ստում էր, այլև տորպեդահարում էր:
Գրիգորյանն ավելացրեց նաև.
«Նա ցանկություն չուներ ՀՀ անվտանգության հարցերը լուծելու, ավելի շատ քաղաքական թիմի համար խնդիրներ ստեղծելու ցանկություն ուներ: Պաշտոնը լքեց, կարելի է ասել, ռազմի դաշտում գտնվելու ժամանակ»:

Когда Ара Айвазян подал в отставку, вопрос пленных быстро решился – секретарь Совета безопасности
Были должностные лица, которые пытались торпедировать вопросы безопасности и создавать проблемы, заявил в эфире радио «Азатутюн» («Свобода») секретарь Совета безопасности Армен Григорян, приведя в качестве примера вопрос пленных.
«До 27 мая вопрос пленных не решался. Когда Ара Айвазян подал в отставку, вопрос пленных быстро решился. Будучи должностным лицом, Айвазян говорил нашим партнерам, что карты заминированных полей, которые мы уже передали, не существуют. И когда он подал в отставку, создалась возможность быстро решить этот вопрос», - сказал Армен Григорян.
На вопрос: бывший министр иностранных дел лгал, секретарь Совета безопасности ответил, что не только лгал, но и торпедировал процесс.
«У него не было желания решать вопросы безопасности, он больше преследовал цель создавать проблемы для политической команды. Покинул должность, можно сказать, находясь на поле боя», - добавил Армен Григорян.