Իշխող քաղաքական ուժն ու դրա ղեկավարը պատկերացում չունեն Հայաստանի զարգացման վերաբերյալ. օրվա կուրսով ապրող իշխանություն է. Քաղտեխնոլոգ
22/06/2021 14:40
Խորհրդարանական ընտրություններից երկու օր առաջ քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանն Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում կանխատեսել էր, որ խորհրդարան կանցնի 4 ուժ։ ԱՆդրադառնալով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը՝ Բադալյանն ասել էր, որ այն ընտրություններում այլևս հաղթող ուժ չի դառնա։
«Այո՛, կմտնի խորհրդարան, մոտ 20 տոկոսի չափով ձայն կստանա։ Դա կլինի իր առավելագույն ընտրազանգվածը, որը կքվեարկի կոնկրետ ՔՊ-ի ղեկավարի օգտին, և ոչ թե ՔՊ-ի», - նշել էր նա։
«Ես կանխատեսում էի, ելնելով սկզբունքից, որ ընտրությունները տեղի կունենան ազնիվ, արդար, թափանցիկ, բայց եթե ընտրություններում տեղի է ունենում ընտրանկարչություն, բնականաբար, ոչ ոք չի կարղ կանխատեսել, թե ընտրանկարիչներն ինչ պատկեր կստանան։
Երբ մի քանի մարզերում շարունակ լույսերն են անջատում, վարչական ռեսուրս են կիրառում և անցկացնում են այնպիսի մի ընտրական գործընթաց, որն անգամ նախկինում չի եղել, ապա, բնականաբար, արդյունքը լինում է այն, ինչ ցանկանում են ընտրանկարիչները» , - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Բադալյանը։
Նրա խոսքով՝ ենթադրելի է, որ այս պահին իրավական գործընթաց տեղի կունենա, իսկ հետո դժվար է ասել՝ ինչ կլինի։
«Ստեղծվել է մի իրավիճակ, որ արտագաղթը մեծանալու է, այդ տրամադրությունները ոմանց մոտ ամրապնդվել են, մի զգալի մասն էլ ուղղակի կողմ կքաշվի՝ տեսնելու, թե ինչ է լինում»։
Բադալյանի խոսքով՝ խնդիրն այն չէ՝ հաղթող ուժը լավն է, թե վատը։ Խնդիրն այն է, որ իշխող քաղաքական ուժը և նրա ղեկավարը, ինչպես 2018 թվականից մինչև այսօր, այնպես էլ այսօրվանից հետո՝ չունի Հայաստանի զարգացման վերաբերյալ պատկերացում.
«Օրվա կուրսով ապրող իշխանություն է, հատկապես գլխավոր իշխանավորը, որն ընդամենը պատկերացնում է, որ ինքը Հայաստանի կամ ազգի «պապան» է, բոլորը պետք է իրեն ճանաչեն որպես ազգի «պապա», գան իր հետ հաշվի նստելու։ Ինքը չի հասկանում, որ աշխարհն ուրիշ ձևով է առաջնորդվում։ Եթե դու քո համար կարող ես նկարելով ստանալ ինչ-որ տոկոս և դա ճանաչեն տարբեր երկրների արտգործնախարարները՝ դեռ չի նշանակում, որ դրանից հետո ներդրումներ են գալու և երջանիկ կյանք է լինելու։ Ո՛չ երկրի ղեկավարը, ո՛չ էլ իր թիմակիցները ոչինչ չեն հասկանում, ընդամենը խոսում են պողպատե մանդատի, ջարդելու, փշրելու մասին։ 3 տարի է՝ ջարդում ու փշրում են, էլի կջարդեն ու կփշրեն, խնդիրն ինչումն է»։
Անդրադառնալով ընդդիմության գործողություններին՝ Բադալյանն ասաց, որ ամեն դեպքում իրավական գործողություն պետք է լինի։ Առկա խախտումներն ամբողջովին պետք է ներկայացվեն դատական բոլոր մարմիններին Հայաստանում և Հայաստանից դուրս և ցույց տրվի, որ այս մարմինը լեգիտիմ չէ։
«Թե դրանից հետո ինչ կորոշեն, այլ հարց է, բայց պետք է ցույց տրվի, որ այս ընտրությունները լեգիտիմ չեն և դրա արդյունքում ստեղծված մարմինը լեգիտիմ չէ», - եզրափակեց քաղտեխնոլոգը։

Правящая политическая сила и ее руководитель не имеют никакого представления о развитии Армении: эта власть живет одним днем – политтехнолог
Политтехнолог Армен Бадалян за несколько дней до парламентских выборов прогнозировал в беседе с корреспондентом Aysor.am, что в новый парламент пройдут четыре политические силы. Что касается партии «Гражданский договор», то Армен Балдалян отметил, что она не сможет одержать победу на выборах.
«Да, она войдет в парламент, получит примерно 20% голосов. Это максимальный электорат, который проголосует за лидера партии «Гражданский договор», а не за саму партию», - сказал он.
«Я прогнозировал исходя из принципа, что выборы будут честными, справедливыми, прозрачными, но если на выборах происходит рисование, то естественно, что никто не может прогнозировать, какую картину получать рисовальщики.
Когда в нескольких областях постоянно отключают свет, применяют административный ресурс и проводят такой избирательный процесс, которого не было даже в прошлом, то, естественно, результат бывает такой, какой хотят рисовальщики выборов», - заявил в беседе с Aysor.amАрмен Бадалян.
По его словам, предполагаемся, что сейчас начнется правовой процесс, а что будет потом, сложно сказать:
«Создалась ситуация, когда миграция из Армении увеличится, эти настроения укрепились у некоторых, какая-то значительная часть просто отойдет в сторону, чтобы посмотреть, что будет».
По словам политтехнолога, проблема не в том, победившая сила хорошая или плохая, а в том, что правящая политическая сила и ее руководитель, как с 2018 года до сих пор, так и после сегодняшнего дня не имеют никакого представления о развитии Армении.
«Эта власть живет одним днем, особенно главный вождь, который всего лишь представляет себя «отцом» Армении или народа, и все должны признать его «отцом» народа и считаться с ним. Он не понимает, что мир руководствуется другими правилами. Если ты смог получить рисованием какой-то процент для себя и его признают министры иностранных дел разных стран, то это еще не значит, что после этого в страну начнут поступать инвестиции и жизнь будет счастливой. Ни руководитель страны, ни члены его команды ничего не понимают, они всего лишь говорят о стальном мандате, о разрушении и погроме. Уже три года громят и разрушают. Снова будут громить и крушить, в чем проблема?» - заявил Армен Бадалян.
Обратившись к действиям оппозиции, политтехнолог сказал, что во всех случаях должны последовать правовые процессы. Все нарушения должны быть полностью представлены во всех судебных органах в Армении и за пределами Армении, чтобы показать, что этот орган нелегитимен.
«Другой вопрос, что будет решено после этого. Но нужно продемонстрировать, что эти выборы были нелегитимными и сформированный по их итогам орган – нелегитимен», - резюмировал политтехнолог.