ՀՀ իշխանությունների վերարտադրությունն Արցախում ուղիղ կերպով ընկալվում է Արցախի վերջնական հանձնում. Աբրահամյան
23/06/2021 12:44
Արցախում վերջին օրերին տեղի ունեցող բողոքի ակցիաները տարբեր դիտանկյուններից վերլուծելու կարիք ունեն, կարծում է «Հենակետ» կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը:
«Դրանց մեկնարկը՝ առիթը, Արցախի նախագահի՝ հայաստանյան ընտրությունների օրը Հայաստանի իշխող ուժի գրասենյակ այցելությունն էր, մինչ այդ միջնորդավորված աջակցությունը, ինչպես նաև դրան հաջորդած շնորհավորանքը, սակայն, պատճառներն այլ տեղ են։ Որքան էլ Արցախի նախագահը երեկ փորձեց սրբագրել իր այցը ՀՀ իշխող ուժի գրասենյակ՝ նշելով, որ այն ճիշտ չի մեկնաբանվել, իրականում ամեն ինչ շատ պարզ է։ Արցախցիների ճնշող մեծամասնությունը իրենց առջև ծառացած հարցերի լուծումը տեսնում էին Հայաստանում իշխանության փոփոխությամբ։ Դա վերաբերում էր և՛ ներքին խնդիրներին, և՛ Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, իսկ գործող իշխանությունների վերընտրությունը կոտրել է հույսը ապագայի նկատմամբ», - ֆեյսբուքյան էջում գրել է Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ իշխանությունների վերարտադրությունն Արցախում ուղիղ կերպով ընկալվում է Արցախի վերջնական հանձնում, արցախցիների անվտանգության համակարգի վերջնական փլուզում։ Նշում է, որ դա է այն հիմնական պատճառներից մեկը, որ Արցախի նախագահի՝ ՀՀ իշխանություններին ուղղվող ցանկացած ժեստ, աջակցություն ներսում նման հակազդեցության է բերում։

Воспроизводство властей Армении напрямую воспринимается в Арцахе как окончательная сдача Арцаха – Тигран Абрамян
23/06/2021 13:14
Происходящие в последние дни акции протеста в Арцахе нуждаются в анализе под разными углами зрения, написал на своей странице в Facebook руководитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян.
«Их стартом, поводом является визит президента Арцаха в офис правящей силы Армении в день выборов, до этого – посредническая поддержка, а также последовавшее поздравление, однако причины в другом. Сколько бы вчера ни старался президент Арцаха откорректировать свой визит в офис правящей силы Армении, отметив, что это было неверно истолковано, на самом деле все предельно ясно. Подавляющее большинство арцахцев решение своих проблем видело в смене власти в Армении. Это касалось и внутренних проблем, и сложившейся вокруг Арцаха ситуации, а переизбранием действующих властей рухнули их надежды на будущее» - написал Тигран Абрамян.
По его словам, воспроизводство властей Армении напрямую воспринимается в Арцахе как окончательная сдача Арцаха, как окончательный развал системы безопасности арцахцев:
«Это одна из основных причин, почему любой жест, любая поддержка, направленная властям Армении президентом Арцаха, встречает противодействие.