Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարները հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հարցը
23/06/2021 15:26
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը չորեքշաբթի ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղում մարդասիրական խնդիրների լուծման վերաբերյալ:
«Անդրադարձ է կատարվել մի շարք թեմաների, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար խնդիրների լուծմանը վերաբերող Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021թ. հունվարի 11-ի համաձայնագրերի կատարման համատեքստում: Ընդգծվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետերի համատեղ նախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի կարևոր ներդրումը տարածաշրջանի հետկոնֆլիկտային զարգացման գործում», - ասված է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Ինչպես նշվել է Սմոլենսկայա հրապարակում՝ Լավրովն ու Բայրամովը գոհունակությամբ են նշել, որ չնայած համավարակի բացասական ազդեցությանը՝ ռուս-ադրբեջանական բազմաբնույթ հարաբերությունները հաջողությամբ զարգանում են, և առևտրատնտեսական փոխգործակցությունն աճում է:

Главы МИД РФ и Азербайджана обсудили реализацию договоренностей по Карабаху
Министр иностранных дел России Сергей Лавров обсудил в среду по телефону с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым реализацию договоренностей, достигнутых лидерами России, Азербайджана и Армении, в том числе касающиеся решения гуманитарных задач в Нагорном Карабахе.
«Затронут ряд тем в контексте реализации договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, в частности касающихся решения гуманитарных задач в Нагорном Карабахе. Подчеркнут важный вклад Трехсторонней рабочей группы под совместным председательством вице-премьеров России, Азербайджана и Армении в постконфликтное развитие региона», - говорится в сообщении МИД РФ.
Как указали на Смоленской площади, Лавров и Байрамов с удовлетворением констатировали, что, несмотря на негативное влияние пандемии, многоплановые российско-азербайджанские связи успешно развиваются, растет торгово-экономическое взаимодействие.