Իտալիայի վարչապետը AstraZeneca-ի չափաբաժնից հետո ստացել է Pfizer պատվաստանյութի երկրորդ ներարկումը
Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագին, ով ստացել է AstraZeneca կորոնավիրուսի պատվաստանյութի առաջին չափաբաժինը, որոշում է կայացրել պատվաստվել Pfizer-BioNTech-ով երկրորդ անգամ: Այս մասին հայտնում է The Local-ը՝ հղում անելով վարչապետի մամուլի քարտուղարին:
Ավելի վաղ Իտալիայում փոխվել էին կորոնավիրուսի պատվաստումների վերաբերյալ խորհրդատվությունները: Օրինակ, մինչև 60 տարեկան անձանց, ովքեր արդեն մեկ ներարկում են կատարել AstraZeneca-ով, խորհուրդ են տվել կատարել երկրորդ չափաբաժինը մեկ այլ դեղամիջոցով: Դա պայմանավորված էր այն փաստով, որ աշխարհում AstraZeneca-ի պատվաստումից հետո մի քանի հիվանդների մոտ հայտնաբերվել է թրոմբ:
Դրագին նախորդ շաբաթ հայտարարել է, որ երկրորդ ներարկումը կատարվելու է այլ դեղամիջոցով, քանի որ AstraZeneca- ի առաջին ներարկումից հետո նրա մոտ ստեղծվել են ցածր քանակությամբ հակամարմիններ:

Премьер Италии привился вторым уколом вакцины Pfizer после дозы от AstraZeneca
Премьер-министр Италии Марио Драги, получивший первую дозу вакцины против коронавируса AstraZeneca, решил во второй раз привиться препаратом Pfizer-BioNTech. Об этом сообщает The Local со ссылкой на пресс-секретаря председателя правительства.
Ранее в Италии изменили рекомендации по противокоронавирусной вакцинации. Так, людям младше 60 лет, которые уже сделали один укол препаратом AstraZeneca, рекомендовали вторую дозу сделать другим препаратом. Это было связано с тем, что у нескольких пациентов по всему миру после вакцинации AstraZeneca выявляли тромбы.
Драги еще на минувшей неделе заявил, что второй укол сделает другим препаратом, поскольку после первой инъекции AstraZeneca у него выработалось низкое количество антител.