Մարդիկ ուղղակի ուզում են ապրել կայուն կյանքով. Տիգրան Ուրիխանյանը՝ Նիկոլ Փաշինյանին (Տեսանյութ)
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնությամբ շարունակվում են քաղաքական խորհրդակցությունները արտախորհրդարանական մի շարք քաղաքական ուժերի ղեկավարների հետ:
Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել «Ալյանս» կուսակցության նախագահ Տիգրան Ուրիխանյանի հետ:
Նիկոլ Փաշինյան. Հարգելի պարոն Ուրիխանյան, ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու համար: Այսօրվա հանդիպումը նախաձեռնել եմ հետևյալ տրամաբանությամբ. կցանկանայի լսել Ձեր տեսակետները քաղաքական կյանքի հետագա ընթացքի վերաբերյալ և այն մասին, թե, Ձեր ընկալմամբ, ինչ պիտի անենք մենք, որպեսզի արտախորհրդարանական ընդդիմությունը, արտախորհրդարանական ուժերը և կառավարությունը փոխադարձաբար ավելի լսելի լինեն և ավելի հասանելի: Որովհետև փորձն ի՞նչ է ցույց տալիս՝ որ ամեն դեպքում քաղաքական շրջանակներում, արտախորհրդարանական ուժերի շրջանակում և, ընդհանրապես, բոլոր քաղաքական ուժերը միշտ գեներացնում են որոշակի արժեքավոր քաղաքական բովանդակություն, որը շատ հաճախ, աղմուկի պատճառով մնում է աննկատ, և դրանից տուժում ենք բոլորս: Եվ, հետևաբար, խնդիրը հետևյալն է՝ ինչպե՞ս անել, որ այն մտքերը, այն գաղափարներն ու առաջարկները, որոնք արժանի են ուշադրության, որոնք արժանի են քննարկման և առավել ևս, որոնք արժանի են իրագործման գործնական կյանքում, դրանք չկորչեն քաղաքական աղմուկի մեջ, և մենք ավելի հասու և հասանելի լինենք այդ գաղափարներին: Շնորհակալ եմ:
Տիգրան Ուրիխանյան. Որպես մարդ և կուսակցության ներկայացուցիչ, որն առաջիններից էր բարդ իրավիճակում հայտարարում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման նպատակահարմարության վերաբերյալ, այն է՝ համեմատաբար ավելի հանգիստ և սահուն անցման շրջան ապահովելու համար, հայտնի իրավիճակի բերմամբ, իհարկե, պիտի, այնուամենայնիվ, ունեցած արդյունքով հանդերձ, արձանագրեմ, որ մեր այդ մեր նպատակին մենք հասանք, եթե կարելի է այդպես ասել:
Ցավոք, մենք հիմա ներկայացնում ենք Հայաստանի Հանրապետությունում ընդամենը 12164 ընտրողի ձայն: Բայց ունենք այն, ինչ ունենք: Խորհրդարանում աշխատելիս մենք ունեցել ենք հնարավորություն՝ քննադատելու ձեզ, ձեր իշխանությունը, քննադատելու նաև ընտրարշավին նախորդող ժամանակաշրջանում, ու ըստ էության, այն, ինչ արձանագրվեց ընտրողի քվեով, հավանաբար նաև նշանակում է, որ կառավարությունն ինքն է որոշելու՝ այսուհետ լսել մեր ձայնը, մեր ասելիքը, մեր քննադատությունը կամ առաջարկները: Որովհետև մեր քննադատությունը, իհարկե, շատուշատ ժամանակ, եթե ոչ միշտ, տարբերվել է այլ քննադատություններից հենց բովանդակությամբ, առաջարկներով, հարցադրումներով և այլն: Ուստի, եթե կառավարությունը նպատակահարմար գտնի ականջալուր լինել, դա էլ կդառնա հենց, իմ կարծիքով, այն հնարավորությունը, որը կբերի էլ ավելի արդյունավետ փոխգործակցության, եթե այդպիսինը կարող է լինել, եթե ոչ՝ առնվազն ժողովրդի, երկրի համար նպաստավոր վիճակի հասնելու:
Ի՞նչ ենք մենք ցանկանում: Մենք ցանկանում ենք, իհարկե, որպեսզի մարդիկ թևակոխեն հարատև կայունության ընթացք: Դրա պատասխանատուն, իհարկե, բոլոր ժամանակների իշխանությունն է: Եթե այդպես լինի, բնականաբար, լավ հասկանալով, որ մենք դեռևս լուրջ և ծանր խնդիրների լուծման առջև ենք կանգնելու ամբողջ երկրով հանդերձ, և՛ հասարակությամբ, և՛ ժողովրդով:
Ունեմ անձնական կարծիք, որ մարդկանց մեծամասնությանն առանձնապես չի էլ հետաքրքրում, թե ովքեր են պատասխանատու իրենց այս կամ այն ոլորտի կազմակերպման համար կամ իշխանության համար առանձնակի տեղեկացվածության իմաստով, չեն էլ հետաքրքրվում: Մարդիկ ուղղակի ուզում են ապրել կայուն կյանքով, մարդիկ ուզում են ապրել, իհարկե, սոցիալապես ապահովված կյանքով: Առավել ևս՝ առանց պատերազմի, առանց ցնցումների:
Եթե մենք մեր երկրում մեր առաջարկներով, այդ թվում՝ նախընտրական շրջանում հնչեցրած ծրագրային դրույթներով, կարող ենք նպաստել Հայաստանի Հանրապետության զարգացմանը, դա մեզ համար կլինի գոհացուցիչ: Ես, իհարկե, խոսում եմ «Ալյանս» կուսակցության անունից, որովհետև մենք ձևավորեցինք հուշագրի հիման վրա միասնական նախընտրական ցուցակ՝ 2 կուսակցություններից և մի քանի այլ կուսակցությունների ներկայացուցիչների կազմից բաղկացած: Բայց վստահ եմ, որ կարծիքս կիսում են նաև մյուս գործընկերները, ովքեր մեզ հետ մասնակցել են կամ վստահ եմ՝ շատերը, ովքեր այդ թվում մեզ հետ չեն մասնակցել, բայց առնվազն բանակցել են: Իսկ ո՞ւմ ձեռնտու չէ Հայաստանի Հանրապետության մեջ կայուն զարգացման ընթացքը: Շնորհակալ եմ:

Люди просто хотят жить стабильной жизнью – Тигран Уриханян встретился с Николом Пашиняном
По инициативе исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна продолжаются политические консультации с лидерами ряда внепарламентских политических сил, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Сегодня Никол Пашинян провел встречу с лидером партии «Альянс» Тиграном Уриханяном.
«Уважаемый господин Уриханян, рад видеть Вас. Я инициировал сегодняшнюю встречу со следующей логикой: хотел бы услышать Вашу позицию относительно дальнейшего развития политической жизни и того, что, по Вашему мнению, мы должны сделать, чтобы внепарламентская оппозиция, внепарламентские силы и правительство стали более взаимно слышимыми и более доступными друг для друга. Что показывает опыт? В любом случае внутриполитические круги, внепарламентские силы и все политические силы в целом всегда генерируют определенный ценный политический контент, который очень часто из-за шума остается незамеченным, и все мы страдаем от этого. И, следовательно, задача в следующем: как сделать так, чтобы мысли, идеи и предложения, достойные внимания, достойные обсуждения, особенно те, которые стоит реализовать на практике, не затерялись в политическом шуме и были более доступными. Спасибо», - заявил Никол Пашинян.
«Как человек и представитель партии, который одним из первых заявил о целесообразности проведения внеочередных парламентских выборов в сложной ситуации, то есть для обеспечения относительно более спокойного и плавного переходного периода, учитывая известную ситуацию, я, ввиду имеющихся результатов, должен констатировать, что мы добились своей цели, если можно так сказать.
К сожалению, сейчас мы представляем только 12 164 избирателя в Республике Армения. Но у нас есть то, что есть. Работая в парламенте, мы имели возможность критиковать Вас, Ваше правительство, критиковать в период до избирательной кампании, и, по сути, то, что было констатировано избирателями, вероятно, также означает, что правительство само будет решать, прислушиваться к нашему голосу, нашей критике и предложениям или нет. Потому что, конечно, наша критика во многих случаях, если не во всех, отличалась от другой критики именно по своему содержанию, предложениям, вопросам и т.д. Следовательно, если правительство сочтет целесообразным прислушиваться, это будет, на мой взгляд, именно той возможностью, которая приведет к еще более эффективному сотрудничеству, если таковое может существовать, а если нет, то, по крайней мере, для достижения благоприятной ситуации для народа и страны.
Что мы хотим? Мы, конечно, хотим, чтобы люди вошли в процесс постоянной стабильности. Конечно, ответственность за это несут власти всех времен. Если будет так, конечно, хорошо понимая, что всей страной, обществом и народом мы еще будем сталкиваться с серьезными и трудными проблемами.
У меня личное мнение, что большинство людей особо не интересует, кто отвечает за организацию той или иной сферы. Люди просто хотят жить стабильной жизнью, люди хотят жить, конечно, социально защищенной жизнью. Тем более, без войны, без потрясений.
Если мы своими предложениями, в том числе программными положениями, озвученными в предвыборный период, сможем внести свой вклад в развитие Республики Армения, это будет удовлетворительным для нас. Конечно, я говорю от имени партии «Альянс», потому что на основе меморандума мы сформировали совместный предвыборный список, состоящий из двух партий и представителей нескольких других партий. Но я уверен, что мое мнение разделяют другие партнеры, которые участвовали с нами или не участвовали, но, по крайней мере, вели переговоры с нами. А кому не выгоден процесс устойчивого развития в Республике Армения? Спасибо», - сказал Тигран Уриханян.