Ադրբեջանը fake news-ով մեծացրեց մի ամբողջ հայատյաց և մարդասպան սերունդ․ Նաիրա Զոհրաբյանը՝ ԵԽԽՎ-ում
Այսօր ԵԽԽՎ-ում քննարկվել է մեդիա ազատության և քաղաքացու ճշգրիտ տեղեկատվություն ստանալու իրավունքի հարցը։ ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը խոսել է fake news-երով ատելության, թշնամանքի քարոզով հանրային կարծիքը մանիպուլացնելու մասին, որպես օրինակ բերելով ԵԽ անդամ Ադրբեջանը, որտեղ հայի հանդեպ ատելության և թշնամանքի տարածման առաջնագծում ադրբեջանական մեդիան էր։ Զոհրաբյանը կոչ է արել շատ ավելի խիստ օրենսդրական կարգավորումներ սահմանել ԵԽ անդամ երկրներում fake news-երով ատելության և թշնամանքի տոտալ քարոզի համար՝ ատելությունն ու ազգամիջյան թշնամանքի հրահրումը համարելով Եվրոպայի լրջագույն մարտահրավերներից մեկը։
Իր ելույթում Զոհրաբյանն ասել է․
«Հարգելի գործընկերներ, այսօր մենք անչափ կարևոր զեկույց ենք քննարկում՝ լրատվամիջոցների ազատության և քաղաքացու՝ ճշգրիտ տեղեկատվություն ստանալու իրավունքի մասին։
Այո, տեղեկատվական մեր աշխարհում լրատվամիջոցը շատ դեպքերում ավելին է, քան ամենահզոր զենքը։
Եվ ահա եվրոպական մեր ընտանիքում կա մի երկիր, որի լրատվական դաշտի ամենահպանցիկ մոնիթորինգ անգամ զարհուրելի է։ Երբ այդ երկրի՝ Ադրբեջանի ղեկավարը խոսում է արցախյան վերջին պատերազմում իրենց հաղթանակի պատճառների մասին ու նշում, որ իրենք հաղթել են, որովհետև կարողացել են կրթել հայի հանդեպ ատելությամբ և թշնամանքով մեծացած սերունդ, նա ճիշտ է և այդ գործում իրենց անուրանալի ավանդն են ունեցել ադրբեջանական մեդիաները, որոնք քարոզել և շարունակում են քարոզել հայատյացություն, բռնություն, ատելություն և կեղծիք։
Երբ ադրբեջանցի քաղաքական գործիչը հայտարարում է, որ հային պետք է սպանել Ղարաբաղում և ադրբեջանական ողջ մեդիա ռեսուրսը դա տարածում է, երբ 13-ամյա ադրբեջանուհին հայտարարում է, որ ինքը ուզում է դառնալ դիպուկահար, որ հային սպանի և դա դառնում է այդ երկրի մեդիայի թոփ թեման, մենք ունենում ենք այն զարհուրելի պատկերը, ինչը ունեցանք 44-օրյա արյունալի պատերազմի ժամանակ ու նաև հետո՝ վայրագություններ, սուտ, կեղծիք և լրատվական մանիուպլյացիաներ։
Այս օրերին Ադրբեջանում ընթանում է հայ զինվորների դատավարությունը, որոնց Ադրբեջանը ներկայացնում է որպես ահաբեկիչներ և դիվերսանտներ ու ադրբեջանական ողջ մեդիան լցված է այդ անբարո դատական նիստերի կեղծիքն ու ապատեղեկատվություն տարածելով, ու հիմա մենք ի՞նչ ճշգրիտ տեղեկատվության և հասարակությանը fake news-ից պաշտպանելու մասին ենք խոսում։ Այսօր, ազատ լրատվական հոսքերի մեր օրերում, եթե մենք չկարողանանք պաշտպանել մեր հասարակությունները fake news-երից, որոնք հատկապես տոտալիտար երկրներում հասարակությունները սնում են ռասիզմով, անհանդուրժողականությամբ և ստով, արդյունքում մենք ստանալու ենք Ադրբեջան, որտեղ մեդիա դաշտն ամեն օր ողողված է հայ ռազմագերիներին խոշտանգող և նվաստացնող տեսանյութերով և այդ ամենը ողջունող հանրային կարծիքով»։

Азербайджан взрастил на fake news целое поколение армянофобов и убийц – Наира Зограбян
Сегодня в ПАСЕ обсуждался вопрос медиасвободы и права гражданина на получение достоверной информации. Депутат парламента Наира Зограбян поговорила о ненависти, о манипулировании общественного мнения пропагандой враждебности через fake news, в качестве примера приведя члена СЕ Азербайджан, где азербайджанские медиа – на передовой по распространению ненависти и враждебности к армянам.
Зограбян призвала установить более жесткие законодательные регулирования за пропаганду ненависти и тотальной враждебности через каналы fake news в странах-членах СЕ, признав ненависть и провоцирование межнациональной враждебности одной из серьезнейших вызовов в Европе.
В своей речи Зограбян заявила:
«Уважаемые коллеги!
Сегодня мы обсуждаем очень важный доклад о медиасвободе и праве гражданина на получение достоверной информации. Да, в нашем информационном мире средство информации часто важнее, чем самое мощное оружие.
И вот в нашей европейской семье есть страна, даже самый поверхностный мониторинг медиаполя которой ужасает. Когда глава этой страны – Азербайджана, говорит о причинах их победы в последней арцахской войне и отмечает, что они победили, потому что им удалось взрастить целое поколение на ненависти и враждебности к армянам, он прав. И в этом вопросе бесспорный вклад имеют азербайджанские медиа, которые пропагандировали и продолжают пропагандировать армянофобию, насилие, ненависть и ложь.
Когда азербайджанский политический деятель заявляет, что армянина надо убивать в Карабахе, и все азербайджанские медиаресурсы распространяют это, когда 13-летняя азербайджанка говорит, что она хочет стать снайпером, чтобы убивать армян, и это становится топ-темой в стране, мы имеем ту ужасную картину, которую получили во время 44-дневной кровопролитной войны и также после нее – зверства, ложь и информационные манипуляции.
В эти дни в Азербайджане проходит судебный процесс над армянскими военными, которых Азербайджан представляет как террористов и диверсантов, и все азербайджанское информационное поле полно лжи и дезинформации об этих безнравственных судебных заседаниях, то о какой достоверной информации и защите общественности от fake news мы говорим?
Сегодня, в дни свободных информационных потоков, если мы не сможем защитить наши общества от fake news, которые питают общества расизмом, нетерпимостью и ложью особенно в тоталитарных странах, в результате мы получим Азербайджан, где медиаполе каждый день кишит видеороликами о пытках и унижениях армянских военнопленных, и приветствующим все это общественным мнением».