«Պահպանողական կուսակցության» համար բացարձակապես վիճարկելի չեն այս ընտրությունների արդյունքները
Արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի հետ խորհրդակցությունների շրջանակում, վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպել է Պահպանողական կուսակցության նախագահ Միքայել Հայրապետյանին:
«Մեր երկիրն անցել է խորհրդարանական ընտրությունների միջով բավական լարված իրավիճակում: Ամենակարևոր արձանագրումը հետևյալն է՝ որ լիարժեք ապահովվել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների կամքի ազատ արտահայտման հնարավորությունը: Ես ուզում եմ հիշեցնել, որ 2018 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին միջազգային հանրությունը բարձր գնահատեց խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները: Մեր ընդդիմախոսներից շատերն ասում էին, որ դուք, այսինքն՝ մենք, 2018 թվականին այսպես ասած, ընտրությունները կեղծելու անհրաժեշտություն չունեիք, որովհետև արդյունքներն ի սկզբանե բոլորին ակնհայտ էր: Եվ այս առումով նույնպես, կայացած ընտրությունները ես համարում եմ Հայաստանում ժողովրդավարության հաղթանակը, որովհետև պիտի խոստովանեմ, որ ընտրությունների արդյունքներն ամենևին էլ կանխատեսելի չէին, այլ, ընդհակառակը, անկանխատեսելի էին:
Բայց, կարծում եմ, շատ կարևոր է այն արձանագրումը, որ Հայաստանի իշխանությունը, կառավարությունը քաղաքական կամք և սկզբունքայնություն դրսևորեց և ապահովեց քաղաքացիների լիարժեք կամարտահայտությունը և ընտրությունների մրցակցայնությունը, ինչն արձանագրված է միջազգային հանրության կողմից: Եվ, ընդհակառակը, եթե ընտրությունների արդյունքների վրա ակնհայտ ապօրինի ազդեցություն գործելու ինչ-որ դեպքեր արձանագրվեցին, ապա դրանք որոշ դեպքերում արձանագրվեցին հենց ընդդիմության ներկայացուցիների կողմից:
Ամեն դեպքում, պարոն Հայրապետյան, ես այսօր ուզում էի լսել Ձեր տեսակետները քաղաքական կյանքի հետագա ընթացքի վերաբերյալ և այն մասին, թե ինչ կարող ենք անել, որպեսզի արտախորհրդարանական ընդդիմությունը և կառավարությունը փոխադարձաբար ավելի լսելի և ավելի հասանելի լինեն միմյանց համար: Շնորհակալ եմ», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Միքայել Հայրապետյանն էլ ասել է, որ «Պահպանողական կուսակցության» համար բացարձակապես վիճարկելի չեն այս ընտրությունների արդյունքները, ինչի մասին հաջորդ օրն իսկ իրենք հայտարարություն են արել՝ դրանով դադարեցնելով իրենց նախընտրական «Ազատ Հայրենիք» դաշինքում «Պահպանողական կուսակցության» ներկայությունը:
«Այնպես որ, այդտեղ խնդիր չկա՝ այո, վիճարկելի չեն այս ընտրությունների արդյունքները: Բայց, ընտրությունները ցույց տվեցին, որ ազգային համաձայնության անհրաժեշտություն կա: Դրա հակառակը Հայաստանում քաոսն է, որը հայկական օրակարգ չէ, և մենք ոչ միայն չենք սպասարկի, այլև դեմ կգնանք այդ քաոսին, որ ուժի կողմից էլ այն հրահրվի:
Նաև հայկական ներուժի համախմբման խնդիր ունենք, թվային Հայաստանի, նոր, արդի աշխարհի հետ խոսող Հայաստանի խնդիր ունենք այսօր: Դա մարտահրավեր է: Այլապես մեր էթնոսը նոր ստեղծվելիք, արդեն իսկ շունչը զգացվող այս տարածաշրջանում ապագա չի կարող ունենալ: Մենք պետք է արդիականացվենք, բայց ոչ հիմնական արժեքները կորցնելով: Եվ այստեղ հիմնարար է հոգևոր անվտանգությունը, որը, ցավոք, մինչ այսօր բաց է մնացել:
Եվ այն, որ Չարենցն ասում էր՝ «Ով հայ ժողովուրդ, քո միակ փրկությունը քո հավաքական ուժի մեջ է», մենք այդ ուժ հասկացության վերասահմանման խնդիր ունենք: Վստահ եմ, որ Չարենցն էլ բազկի ուժի մասին չէ, որ խոսել է, այլ մտքի և ոգու ուժի մասին, որն այսօր հնարավոր է իրականացնել: Իսկ դա հնարավոր է բացառապես նոր իշխանության նախընթաց քայլեր անելու շնորհիվ: Մարտահրավերներին դիմակայելու համար «Պահպանողական» կուսակցությունը պատրաստ է ցանկացած մարտահրավերի պարագայում սատար լինել և օգտակար լինել, որովհետև մենք բոլորս մեկ նավի վրա ենք: Ինչպես որ Գարեգին Նժդեհն էր ասում՝ անկախ հայրենիքի վարչակազմից, հայրենիքին ծառայել է պետք, հայրենիքը սիրել է պետք, հայրենիքը մեր ընդհանուրն է, և մենք՝ Պահպանողականներս, պատրաստ ենք լծվելու այդ դիմագրավելու գործին: Շնորհակալություն», - ասել է Հայրապետյանը։

Для Консервативной партии результаты этих выборов совершенно не спорны
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян в рамках консультаций с внепарламентскими политическими силами сегодня встретился с председателем Консервативной партии Микаeлом Айрапетяном, сообщает пресс-служба правительства Армении.
«Наша страна в довольно напряженной ситуации прошла через парламентские выборы. Самым важным результатом является то, что была полностью обеспечена возможность свободного волеизъявления граждан Республики Армения. Хочу напомнить, что во время парламентских выборов 2018 года международное сообщество высоко оценило результаты парламентских выборов. Многие наши оппоненты говорили, что нам не нужно было фальсифицировать выборы 2018 года, потому что результаты были для всех очевидны с самого начала. И в этом отношении я считаю состоявшиеся выборы победой демократии в Армении, потому что должен признать, что результаты выборов были отнюдь не предсказуемыми, а, наоборот, непредсказуемыми.
Однако, я думаю, очень важно констатировать, что правительство, власти Армении проявили политическую волю и принципиальность, обеспечили полноценное волеизъявление граждан и конкурентность выборов, что зафиксировано международным сообществом. И, наоборот, если и имели место случаи заведомо неправомерного влияния на результаты выборов, то в некоторых случаях их регистрировали представители оппозиции.
В любом случае, господин Айрапетян, сегодня я хотел услышать Ваше мнение о дальнейшем ходе политической жизни, а также о том, что мы можем сделать, чтобы внепарламентская оппозиция и правительство стали более слышимыми и доступными друг для друга. Спасибо», - заявил Никол Пашинян.
«Во-первых, для нас, для Консервативной партии, результаты этих выборов совершенно не спорны, о чем мы сделали заявление на следующий день, положив конец присутствию Консервативной партии в нашем предвыборном блоке “Свободная Родина”. Так что здесь проблем нет, да, результаты этих выборов не подлежат сомнению. Однако выборы показали, что необходима национальная консолидация. Напротив, в Армении хаос, который не является армянской повесткой дня, и мы не только не будем обслуживать, но и пойдем против этого хаоса, какой бы силой он ни был спровоцирован.
У нас также стоит задача консолидации армянского потенциала, у нас есть задача формирования цифровой Армении, новой Армении, которая сегодня разговаривает с современным миром. Это вызов. В противном случае у нашего этноса не может быть будущего в этом регионе. Нам нужно модернизироваться, но не терять основные ценности. И здесь фундаментальным является духовная безопасность, которая, к сожалению, остается открытой по сей день.
Как сказал Чаренц: "О армянский народ, твое спасение в твоей коллективной силе!"
Наша задача – снова определить этого понятия силы. Я уверен, что Чаренц говорил не о физической силе, а о силе разума и духа, которую можно реализовать сегодня. А это возможно только благодаря предупреждающим шагам нового правительства. Консервативная партия готова поддержать, помочь в преодолении любого вызова, потому что мы все находимся в одной лодке. Как говорил Гарегин Нжде, независимо от того, кто руководит Родиной, Родине нужно служить, Родину нужно любить, Родина – общая, и мы, консерваторы, готовы служить противостоянию вызовам. Спасибо», - сказал Микаeл Айрапетян.