Հայաստանում ընտրությունների կեղծման էջն իսկապես անշրջելիորեն փակված է. Նիկոլ Փաշինյան
Մենք բարեհաջող ավարտեցինք խորհրդարնական ընտրությունները, միջազգային, տեղական դիտորդների արձանագրումը միանշանակ է, որ ընտրություններն անցել են ժողովրդավարության չափանիշներին համապատասխան, նոր ստանդարտ ենք սահմանել, կառավարության նիստին ասաց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«2018 թվականին, երբ ընտրություններ տեղի ունեցան, միջազգային հանրությունն աննախադեպ բարձր գնահատականի արժանացրեց ընտրությունները: Այդ ժամանակ կար մի կոնտեքստ, որ ընտրությունների արդյունքները նախապես ակնհայտ էին բոլորի համար և գործող կառավարությունն, այսպես ասած, կեղծելու անհրաժեշտություն չուներ։ Այս ընտրությունների արդյունքները կանխատեսելի չէին և բոլորը գիտեին, որ երրորդ հանրապետության պատմության թերևս ամենաանկանխատեսելի ընտրություններն էինք անցկացնում և շատ կարևոր է, որ մենք արձանագրեցինք մեր քաղաքական կամքը, արժեհամակարգը», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ընտրողների ազատ կամքի արտահայտման անառարկելիությունն իրենց համար անկյունաքարային արժեք է:
«Իհարկե, ընտրակաշառքների մասով հարուցված են քրեական գործեր, համոզմված եմ, որ դրանք պատշաճ քննություն և ընթացք կստանան», - ասաց նա:
«Բայց ուզում եմ հավատալ, որ Հայաստանում ընտրությունների արդյունքների կեղծման էջն իսկապես անշրջելիորեն փակված է», - ասաց Փաշինյանը:

Page of rigging election results in Armenia irreversibly closed – acting PM
The assessment of local and international observers of the conduction of parliamentary elections in Armenia is unequivocal – they passed in accordance with democratic standards, Armenia’s acting Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the cabinet sitting on Thursday.
He said a new criteria has been set.
“In 2018 when the elections took place the international community gave an unprecedented high assessment to them, that time there was a context that the results of the elections were obvious for all and the acting government had no need to rig them. The results of these elections were not predictable and all knew that we were conducting the most unpredictable elections in the history of the third republic and it is very important that we recorded our political will, system of values,” he said.
Pashinyan noted that the indisputability of the expression of the free will of the voters is a cornerstone value for them.
“Of course, criminal cases have been filed on election bribes. I am sure they will undergo proper examination,” he said.
“But I want to believe that the page of rigging election results in Armenia has really irreversibly closed,” Pashinyan said.