Արցախում ունենալո՞ւ ենք հնարավորություն նոր ընտրություններ անցկացնելու և նոր իշխանություն ձևավորելու՝ որևէ մեկը պատասխանը չունի. Աբրահամյան
24/06/2021 11:04
Արցախում արտահերթ ընտրությունների թեման կարելի է ամենատարբեր դիտանկյուններից քննարկել, սակայն դրա հիմքում կա մեկ կարևոր հարցադրում՝ արդյոք մենք հնարավորություն ունենալու ենք նոր ընտրություններ անցկացնելու և նոր իշխանություն ձևավորելու, ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Հենակետ» կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը:
Նա նշել  է, որ Հայաստանում և Արցախում մեծ թվով գործիչների հետ է զրուցել՝ հասկանալու, թե արդյոք անհրաժեշտ երաշխիքներ կան, որ գործող նախագահի հեռացումից հետո նոր պրոցեսի հնարավորություն կլինի: Աբրահամյանի խոսքով՝ որևէ մեկը սրա պատասխանը չունի։
«Ես հասկանում եմ Արցախում ապրող մեր հայրենակիցների արդարացի պահանջի ողջ տրամաբանությունը, ովքեր մեզ բաժին հասած պարտության, անհաջողության պատասխանատու համարում են նաև Արցախի գործող նախագահին, սակայն առաջադրվող օրակարգում, պահանջներում, լուծումներում պետք է առավել զգույշ լինենք, որպեսզի մի խնդրի լուծումը մեկ այլ՝ առավել մեծ խնդրի չհանգեցնի։ Արցախի նախագահն էլ իր հերթին պետք է ողջամիտ լուծումներ փնտրի՝ ներսում ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուցման համար, որովհետև եթե նույնիսկ ներկայիս ակտիվ գործընթացները մարվեն կամ իրավիճակը հանդարտվի, դա դեռ չի նշանակում, որ մարդկանց մեջ կուտակված պահանջը, զայրույթը, էներգիան սպառվել է», - նշել է փորձագետը։
Նա կարծում է, որ ստեղծված պայմաններում Արցախի քաղաքական դաշտում անհրաժեշտ արմատական վերադասավորումների, փոփոխությունների կարիք կա, սակայն դրա հիմքում պետք է դրվի ոչ թե պաշտոններ նվիրելու, այլ գաղափարական, ծրագրային մոտեցումների հիման վրա փոփոխությունների նոր օրակարգի առաջ քաշումը։
«Պատերազմից հետո կար մոդելային քննարկում, ինչը որոշակի խնդիրներ լուծելու էր, սակայն դա տեղի չունեցավ և արդյունքը խորացող նոր ճգնաժամն է, որը կարող է ծանր հետևանքներ ունենալ Արցախի համար», - ավելացրել է Աբրահամյանը։

Ни у кого нет ответа на вопрос, есть возможность проведения в Арцахе новых выборов и формирования новой власти – Тигран Абрамян
24/06/2021 14:20
Тема внеочередных выборов в Арцахе может рассматриваться под разными углами, однако в основе этого есть один важный вопрос - есть ли у нас возможность провести новые выборы и сформировать новую власть, написал на своей странице в Facebook руководитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян.
Он отметил, что беседовал в Армении и Арцахе с многочисленными деятелями, чтобы понять, есть ли необходимые гарантии, что после ухода действующего президента появится возможность нового процесса. По словам Абрамяна, ни у кого нет ответа на этот вопрос.
«Я понимаю всю логику справедливого требования наших соотечественников их Арцаха, которые считают ответственным за наше поражение, неудачу также действующего президента Арцаха, однако в выдвигаемой повестке, требованиях, решениях мы должны быть очень осторожными, чтобы решение одной проблемы не привело бы к возникновению более крупной проблемы. Президент Арцаха в свою очередь должен  искать разумные решения для разрешения создавшейся в республике ситуации, поскольку если даже нынешние активные процессы будут погашены или ситуация успокоится, это еще не значит, что накопившееся в людях возмущение, энергия, требования исчерпаны», - отметил эксперт.
Он считает, что в создавшихся условиях на политическом поле Арцаха нужны коренные перестановки, есть необходимость в изменениях, однако в их основе должны лежать не дарение должностей, а продвижение новой повестки изменений на основе идеологических, программных подходов.
«После войны проходило обсуждение моделей, которое могло решить определенные проблемы, однако этого не произошло, в результате чего возник новый усугубляющийся кризис, который может иметь тяжелые последствия для Арцаха», - написал Тигран Абрамян.