«Հրապարակ». Պարտվածներին կընդգրկեն մի մարմնում
«Նախօրեից Նիկոլ Փաշինյանն ընդունում է մարդ-կուսակցությունների առաջնորդներին, որոնք մասնակցում էին ընտրապայքարին, բայց նրանց հիմնական առաքելությունը ձայներ փոշիացնելն ու Փաշինյանի հաղթանակին նպաստելն էր։ Ընդունել է «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանին, նորաստեղծ «Արդար Հայաստան» կուսակցության նախագահ Նորայր Նորիկյանին, Շիրինյան-Բաբաջանյան ռոմանտիկ դաշինքից՝ Լևոն Շիրինյանին և Արման Բաբաջանյանին, Սամվել Բաբայանին, ՔՈ վարչության անդամ Սուրեն Սահակյանին, նաև Տիգրան Ուրիխանյանին՝ «Մեր տունը Հայաստանն է» քաղաքական ուժի ղեկավար, Պահպանողական կուսակցության նախագահ Միքայել Հայրապետյանին, Տիգրան Արզաքանցյանին, Սամվել Բաբայանին, Դավիթ Սանասարյանին։
Բայց Փաշինյանը նրանց ոչ թե պաշտոններ է առաջարկել, այլ արտախորհրդարանական ուժերից ձևավորված մի մարմին, որտեղ ներգրավված կլինեն պարտված ուժերի այն առաջնորդները, ովքեր կսեղմեն իր մեկնած «համերաշխության ձեռքը»։ Ասել է, թե ճիշտ չէ, որ քաղաքական այդ կապիտալը կորչի, և պետք է նրանք իրենց կարծիքը հայտնեն, որոնք ինքը կլսի և կկիրառի։
Մեզ ասացին, որ որևէ գործչի կոնկրետ պաշտոն չի առաջարկվել որևէ համակարգում, ինչից հանդիպման մասնակիցներից ոմանք եզրակացրել էին, որ ստեղծվելիք խորհուրդը կգործի բյուջեի հաշվին, և խորհրդի անդամներն էլ աշխատավարձ կստանան։ Այսինքն՝ Փաշինյանն իր համախոհ-հաճախորդներին անգործ չի թողնի։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 21-ի հանրահավաքի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը երկխոսության կոչ էր արել բոլոր «սեգմենտներին», որոնց հետ մինչ այդ բանավեճ է ունեցել։ Այս հրավերը որոշ ուժեր, օրինակ, Ազգային ժողովրդական բևեռը և Կարին Տոնոյանի «5165» շարժումը, մերժել են»։

«Грапарак»: Проигравшие войдут в новую внепарламентскую структуру
Газета «Грапарак» пишет, что Никол Пашинян уже два дня проводит политические консультации с лидерами карманных партий, которые участвовали в выборах с единственной целью распылить голоса и способствовать победе Пашиняна. Он провел встречи с Арамом Саркисяном, с председателем новой партии «Справедливая Армения» Норайром Норикяном, с Левоном Шириняном и Арманом Бабаджаняном из романтического блока «Ширинян-Бабаджанян», Самвелом Бабаяном, с членом правления партии «Выбор гражданина» Суреном Саакяном, а также  с лидером партии «Наш дом – Армения» Тиграном Уриханяном, председателем Консервативной партии Микаелом Айрапетяном, Тиграном Арзаканцяном и Давидом Санасаряном.
Однако Пашинян предложил им не должности, а создание внепарламентской структуры, куда будут вовлечены лидеры проигравших на выборах партий, которые пожмут «руку солидарности». То есть, неправильно терять этот политический капитал и нужно, чтобы они выразили свое мнение.
«Нам сказали, что какому-либо деятелю не предложена конкретная должность в какой-то системе, на основании чего некоторые из участников встречи сделали вывод, что создаваемый совет будет функционировать за счет бюджета, а работающие в нем люди – получать зарплату. То есть, Пашинян не оставит без дела своих сторонников-клиентов.
Напомним, на митинге 21 июня Никол Пашинян выступил с призывом к диалогу всех «сегментов», с которыми до сих пор у него были дискуссии. Это приглашение не приняли некоторые силы, например, Национальный демократический полюс и движения «5165» Карин Тоноян», - пишет газета.