Ճապոնական ոստիկանությունը ստեղծում է կիբերանվտանգության վարչություն
Ճապոնիայի ոստիկանության բաժանմունքը որոշում է կայացրել ստեղծել կիբերանվտանգության առանձին վարչություն, որին ենթարկվելու է մոտ 200 հոգանոց հատուկ ստորաբաժանում: Այս կառույցը կսկսի գործել 2022 թվականի ապրիլից՝ օրենսդրության համապատասխան փոփոխություններ կատարելուց հետո, հինգշաբթի հաղորդում է «Կիոդո» գործակալությունը:
Բաժինը կմիավորի այս կողմնորոշման արդեն գոյություն ունեցող բաժիններն ու ստորաբաժանումները: Այն կզբաղվի միայն կիբերհարձակումների մեծ դեպքերով, որոնց ներգրավված կլինեն օտարերկրյա պետությունների հետախուզական ծառայությունները: Ենթադրվում է, որ բաժանմունքի ստորաբաժանումները հագեցած կլինեն նորագույն տեխնոլոգիաներով, ներառյալ՝ արհեստական ինտելեկտի համակարգերը:
Հատուկ ուշադրություն է հատկացվում պետական մարմինների և կարևոր ենթակառուցվածքների պաշտպանությանը: Բաժնի աշխատակիցներն իրավունք կունենան ձերբակալել և հարուցել քրեական գործեր:

Японская полиция создает департамент кибербезопасности
Полицейское управление Японии приняло решение создать отдельный департамент кибербезопасности, которому будет подчинено специальное подразделение численностью примерно 200 человек. Эта структура начнет работать с апреля 2022 года после внесения соответствующих изменений в законодательство, сообщило в четверг информационное агентство Kyodo.
Департамент объединит уже действующие отделы и подразделения такой направленности. Он будет заниматься только крупными делами о кибератаках, к которым могут иметь отношение спецслужбы иностранных государств. Подразделения департамента предполагается оснастить новейшей техникой, включая системы искусственного интеллекта.
Особое внимание планируется уделить защите государственных органов и важнейших объектов инфраструктуры. Сотрудники департамента будут располагать правом на арест и возбуждение уголовных дел.