ԱՀԿ-ն փոխել է իր դիրքորոշումը կորոնավիրուսի դեմ երեխաների պատվաստման հարցում
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն (ԱՀԿ) առաջին անգամ ընդունել է, որ երեխաներն ու դեռահասները կարող են պատվաստվել կորոնավիրուսի դեմ, վկայում են կազմակերպության կայքում հրապարակված նորացված առաջարկները:
Ըստ նոր տվյալների՝ երեխաներն ու դեռահասները շատ դեպքերում տանում են COVID-19-ն ավելի թեթև՝ համեմատած մեծահասակների հետ:
«Հետևաբար, եթե նրանք չեն մտնում խմբի մեջ, որն ունի COVID-19-ի ավելի ծանր ռիսկ, նրանց պետք է ավելի շուտ պատվաստվել, քան տարեցներին, քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող մարդկանց և առողջապահական աշխատողներին», - ասվում է ԱՀԿ նորացված ուղեցույցում:
Դրանից առաջ ԱՀԿ-ն նշել էր, որ նրանք չունեն բավարար տվյալներ երեխաների համար պատվաստանյութերի օգտագործման վերաբերյալ:

ВОЗ изменила свою позицию по вакцинации детей от коронавируса
Всемирная организации здравоохранения (ВОЗ) впервые признала, что детей и подростков можно вакцинировать от коронавируса. Об этом следует из обновленных рекомендаций, опубликованных на сайте организации.
Согласно новым данным, дети и подростки в большинстве случаев переносят COVID-19 в более легкой форме по сравнению со взрослыми.
«Поэтому, если они не входят в группу с более высоким риском тяжелого COVID-19, их нужно вакцинировать в менее срочном порядке, чем пожилых людей, людей с хроническими заболеваниями и медицинских работников», — сообщается в обновленных рекомендациях ВОЗ.
До этого в ВОЗ отмечали, что не обладают достаточными данного насчет использования вакцин для детей.