Ադրբեջանցիները զանգում են արցախցներին և առաջարկում վաճառել բնակարանները. նրանց փոխանցած միտքն այն է, որ Արցախը հանձնվելու է. Աբրահամյան
25/06/2021 11:08
Վերջին շրջանում Արցախում ակտիվ քննարկման հարց է դարձել ադրբեջանցիների՝ արցախցիներին արվող հեռախոսազանգերը, որով վերջիններս առաջարկում են վաճառել իրենց բնակարանները: Այդ մասին ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Հենակետ» կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը:
«Այս հարցին երեկ անդրադարձել էր մեր գործընկեր Նաիրի Հոխիկյանը, ով փոխանցում էր արցախցիների շրջանում եղած անհանգստությունները: Ադրբեջանցիների փոխանցած հիմնական միտքն այն է, որ ցանկացած պարագայում Արցախը հանձնվելու է, իսկ մենք առաջարկում ենք վաճառել ձեր բնակարանները: Երեկվանից Արցախում ապրող ծանոթներիս եմ գրում, փորձում հասկանալ, թե խոսքը մեկ-երկու զանգի մասին է, թե այն առավել զանգվածային բնույթ է կրում: Դեռ չեմ ցանկանում գնահատականներ հնչեցնել, բայց ակնհայտ է, որ ադրբեջանցիների զանգերը մեկ-երկու տասնյակով չեն սահմանափակվում:
Այստեղ իրականում երկու հիմնական խնդիր կա: Առաջինը՝ ակնհայտ է, որ Ադրբեջան հոգեբանական տոտալ գրոհ է սկսել արցախցիների նկատմամբ՝ փորձելով վախի մթնոլորտի դոզայի բարձրացմամբ արագացնել Արցախի հայաթափումը:
Երկրորդ՝ «սատանայական գործարք» է առաջարկում մարդկանց, փորձելով Արցախի նկատմամբ վերահսկողությունը ապահովել այդ ճանապարհով», - գրել է փորձագետը:
Նա նշել է, որ սպասելի գործընթացներ են և առաջիկայում նմանատիպ գործիքների կիրառումն առավել համատարած բնույթ է կրելու:
Աբրահամյանի խոսքով՝ այս ամենն առավել ողբերգական է դառնում Հայաստանի իշխանությունների՝ գործընթացից դուրս գալու և Արցախի էջը վերջնականորեն փակելու ֆոնին:
«Անկախ այն հանգամանքից, որ Հայաստանի իշխանությունները երես են թեքել այս հարցից, արցախցիներից քաղաքական, հասարակական դաշտը, առհասարակ, բոլոր այն մարդիկ, ովքեր գիտակցում են պահի լրջությունը, պետք է թիկունք կանգնեն մեր հայրենիքի արցախյան հատվածում ապրող հայությանը՝ ով, ինչպես կարող է: Պետք է կանգնել արցախցիների կողքին, սատարել ինչով որ հնարավոր է», - նշել է նա՝ ավելացնելով, որ, միաժամանակ պետք է հիշել, որ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հավակնություններն Արցախով չեն սահմանափակվելու և Արցախի հարցով ցանկացած զիջում նոր ճանապարհ է բացելու ՀՀ տարածքի կորոստների համար:

Азербайджанцы звонят арцахцам и предлагают им продать квартиры: основная мысль в том, что Арцах будет сдан – Тигран Абрамян
25/06/2021 16:00
В последнее время в Арцахе активно обсуждаются звонки азербайджанцев арцахцам, во время которых им предлагают продать свои квартиры, написал на своей странице руководитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян.
«К этому вопросу накануне обратился также мой коллега Наири Охикян, который сообщил о беспокойстве среди арцахского населения. Основная мысль азербайджанцев в том, что в любом случае Арцах сдастся, а мы предлагаем вам продать ваши квартиры.
Со вчерашнего дня я пишу своим знакомым в Арцахе, пытаясь понять, частные ли это случаи, или носят более массовый характер. Пока не хочу давать оценок, но очевидно, что азербайджанские звонки не ограничиваются одним-двумя десятками.
Здесь на самом деле есть две основные проблемы. Первое, очевидно, что Азербайджан начал тотальную психологическую атаку на арцахцев, пытаясь за счет увеличения дозы страха ускорить опустошение Арцаха. Второе, людям предлагается «дьявольская сделка», пытаясь обеспечить контроль над Арцахом таким путем», - написал эксперт.
Он отметил, что это ожидаемые процессы, и в дальнейшем применение подобных инструментов будет носить более масштабный характер.
По словам Тиграна Абрамяна, все это становится еще более трагичным на фоне выхода властей из процесса и окончательного закрытия страницы Арцаха.
«Независимо от того обстоятельства, что власти Армении отвернули лицо от этого вопроса, от арцахцев, политическое, общественное поле, вообще все те, кто осознает важность момента, должны стать опорой для армянства, проживающего в арцахской части нашей Родины, кто как может. Нужно встать рядом с арцахцами и поддержать по мере возможностей. В то же время надо помнить, что амбиции Азербайджана и Турции не будут ограничиваться этим и любые уступки в вопросе Арцаха приведут к новым потерям территорий Армении», - отметил Тигран Абрамян.