Ռոսատոմը սկսում է «Կուդանկուլամ» ԱԷԿ-ի 5-րդ բլոկի շինարարությունը Հնդկաստանում
Հունիսի 29-ին տեղի ունեցավ «Կուդանկուլամ» ԱԷԿ-ի (Հնդկաստանի Հանրապետություն) 5-րդ էներգաբլոկի ռեակտորի շենքի հիմքի առաջին բետոնի լցման հանդիսավոր արարողությունը, որը նշանավորեց ատոմակայանի երրորդ փուլի կառուցման հիմնական շրջանի պաշտոնական մեկնարկը: Հակահամաճարակային սահմանափակումների պատճառով արարողությունն անցկացվեց տեսակոնֆերանսի ձևաչափով:
Առաջին բետոնի տեղադրմանը նախորդել է երկարատև նախնական աշխատանք. ռեակտորի շենքի հիմքերի, կառավարման համակարգով օժանդակ ռեակտորային շենքի, տուրբինի և նորմալ շահագործման էլեկտրամատակարարման շենքերի, վթարային էլեկտրամատակարարման և կառավարման անվտանգության համակարգերի շենքի բետոնե նախապատրաստում:
«Երկար տարիներ «Կուդանկուլամ» ԱԷԿ-ի կառուցման նախագիծը Ռուսաստանի և Հնդկաստանի սերտ համագործակցության խորհրդանիշն է: Բայց մենք չենք սահմանափակվում արդեն ձեռք բերվածով: Ռոսատոմը տիրապետում է ատոմաէներգետիկական բոլոր առաջատար տեխնոլոգիաներին: Հնդիկ գործընկերների հետ միասին մենք պատրաստ ենք Հնդկաստանի նոր հարթակում համատեղ տեղակայել ամենաարդիական 3+ սերնդի ռուսական նախագծով ատոմային էներգաբլոկների սերիական կառուցումը: Դա նախատեսված է գործող պայմանագրերով», - արարողության ժամանակ ասաց Ռոսատոմի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչյովը:
Ռուսաստանի ձեռնարկություններն արդեն արտադրում են առաջին գերակայության տեղադրման համար անհրաժեշտ սարքավորումները, ռեակտորի կայանի և 5-րդ բլոկի տուրբինային արտադրամասի սարքավորումները: Արդեն այսօր մինչև երկու տարի շինարարության հորիզոնում շինարարությունն ապահովված է աշխատանքային փաստաթղթերով:
2014 թ. ապրիլի 10-ին 3-րդ և 4-րդ բլոկների կառուցման մասին Ընդհանուր շրջանակային համաձայնագրի (GDS) ստորագրումից հետո հնդկական կողմի հետ բանակցություններ սկսվեցին «Կուդանկուլամ» ԱԷԿ-ի 5-րդ և 6-րդ բլոկների կառուցման շուրջ, որից հետո համաձայնություն ձեռք բերվեց որ այդ միավորները կառուցվելու են նույն նախագծի վրա, ինչ որ 3-րդ և 4-րդ բլոկները: 2017 թ. հունիսի 1-ին ընդունվեց «Կուդանկուլամ» ԱԷԿ-ի 5-րդ և 6-րդ բլոկների 2008 թվականի դեկտեմբերի 5-ի միջպետական ​​համաձայնագրի վարկային արձանագրության փաթեթի ստորագրումը։

Росатом начинает сооружение блока №5 АЭС «Куданкулам» в Индии
29 июня состоялась торжественная церемония заливки первого бетона в фундаментную плиту здания реактора блока № 5 АЭС «Куданкулам» (Республика Индия), ознаменовавшая официальный старт основного периода сооружения третьей очереди атомной станции. В связи с противоэпидемиологическими ограничениями церемония прошла в режиме видеоконференции.
Укладке первого бетона предшествовала продолжительная предварительная работа: бетонная подготовка под фундаменты здания реактора, вспомогательного реакторного здания с блочным пунктом управления, здания турбины и здания электроснабжения нормальной эксплуатации, аварийного электроснабжения и управляющих систем безопасности.
«Многие годы проект сооружения АЭС «Куданкулам» является символом тесного сотрудничества России и Индии. Но мы не хотим останавливаться на достигнутом. Росатом обладает всеми передовыми атомно-энергетическими технологиями. Вместе с индийскими коллегами мы готовы совместно развернуть серийное сооружение атомных энергоблоков российского дизайна самого современного поколения 3+ на новой площадке в Индии. Это предусмотрено имеющимися договоренностями», – заявил в ходе церемонии Генеральный директор Росатома Алексей Лихачев.
На российских предприятиях уже изготавливается оборудование, необходимое в первоочередной монтаж, оборудование реакторной установки и машинного зала для блока №5. Уже сегодня на горизонте строительства до двух лет стройка обеспечена  рабочей документации.
После подписания 10 апреля 2014 года Генерального рамочного соглашения (ГРС) на сооружение блоков №3 и 4 начались переговоры с индийской стороной о сооружении блоков №5 и 6 АЭС «Куданкулам», по итогам которых была достигнута договоренность о том, что эти блоки будут сооружаться по тому же проекту, что и блоки №3 и 4. 1 июня 2017 года состоялось пакетное подписание Кредитного протокола к Межправсоглашению от 5 декабря 2008 года и ГРС на 5 и 6 блоки АЭС «Куданкулам».