Արամ Ա կաթողիկոսն ու Հռոմի պապը քննարկել են Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հարցը
Վատիկանում վերջերս տեղի ունեցած Լիբանանի քրիստոնյա հոգևոր պետերի ժողովի ընթացքում Ամենայն Հայոց Կիլիկիո կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Վեհափառ Հայրապետը Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի հետ քննարկել է արցախյան պատերազմի հետևանքներն ու մինչ օրս Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հարցը, հայտնում են Մեծի Տանն Կիլիկիո Հայոց կաթողիկոսարանից։
Արամ Ա կաթողիկոսը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի կողմից ռազմագերիների դեմ ցուցաբերած հակաօրինական վերաբերմունքը դեմ է միջազգային օրենքին:
Նա շնորհակալություն է հայտնել Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին հայ ռազմագերիների հարցին անդրադառնալու համար և խնդրել, որ հարմար առիթի դեպքում կրկին անդրադառնա հայ ժողովրդին հուզող այդ հարցին՝ նպաստելով հայ գերիների վերադարձին:

Католикос Арам I и Папа Римский обсудили вопрос удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных
В ходе недавней встречи христианских лидеров Ливана в Ватикане Католикос Великого Дома Киликийского Его Святейшество Арам I обсудил с Папой Франциском последствия Арцахской войны и вопрос удерживаемых по сей день в Азербайджане армянских военнопленных, сообщает пресс-канцелярия Католикосата Великого Дома Киликийского.
Католикос Арам I напомнил, что незаконное обращение Азербайджана с военнопленными противоречит международному праву.
Он поблагодарил Папу Франциска за обращение к вопросу армянских военнопленных и попросил его при возможности снова поднять этот волнующий армянский народ вопрос, способствуя возвращению армянских военнопленных.