Այս ընտրությունները ոչ մի հարց չեն լուծել ՀՀ ինքնիշխանության ամրապնդման և քաղաքական ավելի կայուն ապագայի հետ կապված. Աշոտյան
03/07/2021 13:24
Խորհրդարանական ընտրությունները չեն դառնալու ստեղծված իրավիճակից ելք, այլ դժոխքի հերթական շրջանն է լինելու Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների համար, լրագրողների հետ հանդիպմանn ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Այս ընտրությունները պետք էին աշխարհին, բայց ոչ՝ Հայաստանի Հանրապետությանը։ Նպատակները տարբեր էին, դրանցից մեկը՝ փորձել ի դեմս Հայաստանի ունենալ լեգիտիմության մանդատը թարմացրած իշխանություն և տարածաշրջանային հետագա զարգացումների համար չեզոքացնել այն բորբոքված օջախը, որին վերածվել էի ՀՀ-ն», - ասաց Աշոտյանը։
Նրա խոսքով՝ բոլոր այն մարդկանց՝ հատկապես ՀՀ-ից դուրս, որոնց թվում է, թե ընտրույթունների գրանցված արդյունքը լեգիտիմացնում է Արցախի կորուստը, Հայաստանի՝ Արցախից հրաժարվելու փաստը, և լեգիտիմացնում է այն իրողությունը, որ Հայաստանը վերածվել է աշխարհաքաղաքական մանրադրամի, մեղմ ասած՝ սխալվում են։
«Այս ընտրությունները ոչ մի հարց չեն լուծել ՀՀ ինքնիշխանության ամրապնդման և քաղաքական ավելի կայուն ապագայի հետ կապված», - ասաց ՀՀԿ փոխնախագահը։

Эти выборы не решили ни одного вопроса, связанного с укреплением суверенитета и более стабильным политическим будущим Армения – Армен Ашотян
03/07/2021 14:12
Парламентские выборы станут не выходом из создавшейся ситуации, а очередным адским периодом для Армении и Республики Арцах, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами заместитель председателя Республиканской партии Армения (РПА) Армен Ашотян.
«Эти выборы нужны были миру, но не Республике Армения. Цели были разными, одна из них – попытаться иметь в лице Армении власть с обновленным мандатом легитимности и нейтрализовать для дальнейших региональных развитий тот воспаленный очаг, в который превратилась Республика Армения», - сказал Армен Ашотян.
По его словам, все те люди, особенно за пределами Армении, которым кажется, что результаты выборов легитимируют потерю Арцаха, факт отказа Армении от Арцаха, легитимируют ту реальность, что Армения превратилась в геополитическую разменную монету, мягко говоря, ошибаются.
«Эти выборы не решили ни одного вопроса, связанного с укреплением суверенитета и более стабильным политическим будущим Республики Армения», - сказал заместитель председателя РПА.