ԱՀԿ-ն հայտարարել է Եվրոյի պատճառով կորոնավիրուսի երրորդ ալիքի անխուսափելիության մասին
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) շտապ օգնության ավագ սպա Քեթրին Սմոլվուդը հայտարարել է, որ ֆուտբոլի Եվրոպայի 2020 թվականի առաջնության ընդունող քաղաքներում ծանրաբեռնվածությունը հանգեցրել է կորոնավիրուսի նոր դեպքերի ավելացմանը:
Կազմակերպության ներկայացուցիչը կարծում է, որ երկրպագուների նկատմամբ սահմանափակումների բացակայությունը կհանգեցնի համաճարակի նոր ալիքի:
«Մենք պետք է նայենք ոչ միայն բուն մարզադաշտերին: Մենք պետք է նայենք, թե ինչպես են մարդիկ հասնում այնտեղ, ինչպես են նրանք երթևեկում ավտոբուսների մարդաշատ շարքերում: Երբ նրանք հեռանում են մարզադաշտերից, նրանք գնում են լեփ-լեցուն բարեր և պանդոկներ», - մեջբերում է Smallwood Inside the Games-ը:
Եվրոպայի առաջնությունը հետաձգվել է 2020-ից 2021 թվական՝ կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով:
Այս տարի առաջնության ընթացքում, օրինակ՝ Բուդապեշտի «Պուշկաշ Արենայում» երկրպագուների համար սահմանափակումներ չկային, և Հունգարիայում խաղերին կարող էր գալ մինչև 61 հազար մարդ:
Անցյալ շաբաթ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ ավելի քան 60 հազար երկրպագուներ կմասնակցեն կիսաեզրափակիչ և եզրափակիչ խաղերին:

В ВОЗ заявили о неизбежности третьей волны коронавируса из-за Евро
Старший офицер Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) по чрезвычайным ситуациям Кэтрин Смоллвуд заявила, что скопление людей в городах-хозяевах чемпионата Европы — 2020 привел к увеличению числа новых случаев заболевания коронавирусом.
Представитель организации считает, что отсутствие ограничений в отношении болельщиков приведет к новой волне пандемии.
«Нам нужно смотреть не только на сами стадионы. Нам нужно смотреть, как люди туда добираются, как едут в многолюдных колоннах автобусов. Когда они покидают стадионы, то идут в переполненные бары и пабы», — цитирует Смоллвуд Inside the Games.
Чемпионат Европы был перенесен с 2020 на 2021 год из-за пандемии коронавируса. Большинство матчей турнира прошли на аренах с 20% заполняемостью. При этом на «Пушкаш Арене» в Будапеште ограничений не было, и на матчи в Венгрии могли прийти до 61 тыс. человек.
На прошлой неделе правительство Великобритании утвердило, что на полуфинальные матчи и финал допустят более 60 тыс. болельщиков.