Հայաստանում ՌԴ սահմանապահների ներկայությունն ընդլայնելու շուրջ քննարկումները շարունակվում են. Կոպիրկին
07/07/2021 13:41
Հայ-ադրբեջանական սահմանի խնդրահարույց հատվածներում ռուսաստանյան սահմանապահների ներկայությունը ընդլայնելու հարցի շուրջ առարկայական քննարկումները շարունակվում են, «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հուլիսի 7-ին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե կա՞ն արդյոք կոնկրետ պայմանավորվածություններ հայ-ադրբեջանական սահմանի Սոթք-Խոզնավար հատվածից Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները հետ քաշելու և սահմանային լարվածությունը թուլացնելու նպատակով այնտեղ միջազգային դիտորդներ տեղակայելու մասին Հայաստանի վարչապետի առաջարկի վերաբերյալ:
«Նշված հարցերի շուրջ ընթանում են առարկայական խորհրդակցություններ, այդ հարցերը քննարկվում են, այդ թվում՝ պրակտիկ իմաստով: Երբ ընդունվեն համապատասխան որոշումներ՝ մենք դրա մասին կտեղեկանանք: Ինչպես գիտեք՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի տարբեր հատվածներում տեղակայված են ռուսաստանյան սահմանապահների հենակետեր, որոնք նպաստում են, որպեսզի իրավիճակը սահմանին լինի հանգիստ, կայուն, և շատ կարևոր է, որ տեղի բնակչությունը իրեն ավելի հարմարավետ ու ապահով զգա իր համար այս անսովոր իրավիճակում: Այո, քննարկումներ են ընթանում այն հարցի շուրջ, թե ինչպես կարելի է ընդլայնել այդ ներկայությունը: Կարծում եմ՝ ամեն ինչ կորոշվի Հայաստանի անվտանգության, սահմանին կայունության ապահովման և պայմանավորվածությունների կատարման շահերի հիման վրա, որոնք ձեռք են բերվել եռակողմ ձևաչափով», - նշել է Ռուսաստանի դեսպանը:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 27-ին տեղի ունեցած Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստին հանդես էր եկել բաց առաջարկով՝ ուղղված միջազգային հանրությանը: Նա առաջարկել էր հետ «հայելային եղանակով» հետ քաշել Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները հայ-ադրբեջանական սահմանի Սոթք-Խոզնավար հատվածից և սահմանային լարվածությունը թուլացնելու նպատակով այնտեղ տեղակայել Ռուսաստանը կամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը ներկայացնող միջազգային դիտորդներ:

Продолжаются обсуждения по расширению присутствия российских пограничников в Армении - Сергей Копыркин
07/07/2021 13:41
Предметные обсуждения по вопросу расширения присутствия российских пограничников на проблемных участках армяно-азербайджанской границы продолжаются. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами 7 июля сказал посол Российской Федерации в Армении Сергей Копыркин, коснувшись вопроса расширения присутствия российских пограничников на проблемных участках армяно-азербайджанской границы, и конкретных договоренностей относительно предложения премьер-министра Армении об отводе подразделений Вооруженных сил Армении и Азербайджана с Сотк-Хознаварского участка армяно-азербайджанской границы и размещении там международных наблюдателей.
«По указанным вопросам проводятся предметные консультации, эти вопросы обсуждаются, в том числе и в практическом плане. Мы будем уведомлены, когда будут приняты соответствующие решения. Как известно, российские пограничники дислоцируются в разных частях армяно-азербайджанской границы, что помогает обстановку на границе сохранять спокойной, стабильной, и вполне возможно, что местное население в такой ситуации чувствует себя комфортнее и безопаснее. Ведутся обсуждения, как расширить это присутствие. Думаю, все будет решаться исходя из интересов безопасности Армении, обеспечения стабильности на границе, выполнения договоренностей, достигнутых на трехстороннем уровне», - сказал посол России.
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян на внеочередном заседании Совета безопасности 27 мая сделал открытое предложение международному сообществу. Он предложил для снижения напряженности на границе зеркально вывести подразделения Вооруженных сил Азербайджана и Армении с участка Сотк-Хознавар армяно-азербайджанской границы и разместить там международных наблюдателей, представляющих Россию или сопредседателей Минской группы ОБСЕ.