Ռուսաստանի ՊՆ պատվիրակությունը կժամանի Հայաստան՝ քննարկելու ռազմական համագործակցության խորացմանն ուղղված ծրագրերը
08/07/2021 17:36
Հուլիսի 8-ին կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, բանակի գեներալ Վալերի Գերասիմովի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են իրադրությունը Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերի հայ-ադրբեջանական սահմագոտիներում և դրա հանգուցալուծման ուղիները, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետությունում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի կողմից իրականացվող առաքելության ընթացքը:
Վաղարշակ Հարությունյանն ու Վալերի Գերասիմովն անդրադարձել են հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության խորացմանն ուղղված երկկողմ ծրագրերի ու գործողությունների քննարկման նպատակով առաջիկա օրերին Հայաստան ժամանող ՌԴ ՊՆ պատվիրակության հետ նախատեսվող բանակցությունների օրակարգը, ինչպես նաև ՀՀ զինված ուժերում մեկնարկած լայնածավալ բարեփոխումների ընթացքը:

Делегация ВС России посетит Армению с целью обсуждения вопросов углубления двустороннего военного сотрудничества
08/07/2021 17:59
Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян 8 июля провел телефонный разговор с начальником Генштаба ВС России Валерием Герасимовым, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Собеседники обсудили обстановку в ситуацию в армяно-азербайджанских приграничных зонах в Гегаркуникской и Сюникской областях, пути развязки ситуации, а также ход миссии, выполняемой российским миротворческим контингентом в Арцахе.
Вагаршак Арутюнян и Валерий Герасимов коснулись повестки предстоящих переговоров с делегацией Минобороны России, которая прибывает в Армению в ближайшие дни для обсуждения двусторонних программ и действий, направленных на углубление армяно-российского военного сотрудничества, а также процесс начавшихся в ВС Армении широкомасштабных реформ.