ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը զգուշացնում է, որ COVID-19-ն ավելի արագ է տարածվում, քան պատվաստանյութերը
Կորոնավիրուսը պատվաստանյութերից ավելի արագ է տարածվում երկրներով, COVID-19 համավարակն ակնհայտորեն հեռու է ավարտից, հայտարարել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը:
Հոփքինսի համալսարանն ու ԱՀԿ-ն արդեն հայտնել են, որ ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսի զոհերի թիվը հասել է 4 միլիոնի:
«Վիրուսի տարածումը գերազանցում է պատվաստանյութերի բաշխումը: Այս համավարակն ակնհայտորեն հեռու է ավարտից. Դրա զոհերի կեսից ավելին մահացել են այս տարի», - ասել է Գուտերեշը իր ուղերձում:
Նրա խոսքով՝ եթե վիրուսին թույլ տանք տարածվել, ապա միլիոնավոր մարդիկ վտանգի տակ կլինեն: Ինչպես նշել է Գուտերեշը, որքան ավելի ակտիվ է տարածվում, այնքան ավելի շատ շտամներ են հայտնվում. «շտամներ՝ ավելի վարակիչ, ավելի մահացու» և ավելի դիմացկուն պատվաստանյութերի նկատմամբ:
Գուտերեշը կրկնել է պատվաստումների գլոբալ պլանի իր կոչը՝ «պատվաստանյութերի արտադրությունն առնվազն կրկնապատկել և ապահովել դրանց արդարացի բաշխումը»:

Генсек ООН предупредил, что COVID-19 распространяется быстрее вакцин
Коронавирус распространяется по странам быстрее вакцины, пандемия COVID-19 явно далека от завершения, заявил генсек ООН Антониу Гутерреш.
Университет Хопкинса и ВОЗ уже сообщили, что число жертв коронавируса по всему миру достигло 4 миллионов человек.
«Распространение вируса опережает распределение вакцин. Эта пандемия еще явно далека от своего завершения: более половины ее жертв умерли в этом году», - сказал Гутерреш в своем обращении.
По его словам, если позволить вирусу распространяться, в опасности окажутся еще многие миллионы людей. Как указал Гутерреш, чем активнее его распространение, тем больше появляется штаммов, — «штаммов еще более заразных, еще более смертоносных» и более устойчивых к вакцинам.
Гутерреш вновь призвал создать глобальный план вакцинации, «чтобы как минимум удвоить производство вакцин и обеспечить их справедливое распределение».