Գորիսի համայնքապետարանում հայտնաբերված առերևույթ չարաշահումների դեպքերի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
12/07/2021 16:33
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննություն է տարվում՝ պարզելու Գորիսի համայնքապետարանում հայտնաբերված առերևույթ չարաշահումների բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
2021թ. մարտի 23-ին ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության կողմից Գորիսի համայնքապետարանում իրականացվել է ուսումնասիրություն՝ 2016թ. հունվարի 1-ից մինչև 2021թ. ապրիլի 30-նն ընկած ժամանակահատվածում համայնքապետարանին հատկացված պետական միջոցների տրամադրման համար հիմք հանդիսացող տեղեկատվության արժանահավատությունը գնահատելու նպատակով:
Ուսումնասիրության արդյունքներով արձանագրվել են տարաբնույթ խախտումներ՝ շինարարական կապալի պայմանագրերով նախատեսված, հանձնման-ընդունման արձանագրություններով, կատարողական ակտերով հաշվարկված և վճարված, սակայն փաստացի չկատարված աշխատանքներ, շինարարական աշխատանքների միավորի արժեքների անհիմն թանկացման արդյունքում կատարողական ակտերով ավել հաշվարկված և վճարված գումարներ, շինարարական աշխատանքների համար կատարված ոչ նպատակային ծախս, շինարարության ընթացքում կատարված, սակայն շահագործման ընթացքում կոտրված և շահագործման համար ոչ պիտանի դարձած երկաթբետոնե առվակներ, որոնց արդյունքում, նախնական տվյալներով, պետությանը պատճառվել է 38.440.000 ՀՀ դրամի վնաս:
Պարզվել է նաև, որ ՀՀ կառավարության «Գնումների գործընթացի կազմակերպման կարգը հաստատելու և 2011թ. փետրվարի 10-ի թիվ 168-Ն որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու» որոշման պահանջների խախտմամբ երկու պայմանագրերի շրջանակներում կատարվել են աշխատանքների փոփոխություններ, որոնց գումարների չափը, պայմանագրերի սկզբնական գումարների նկատմամբ, կազմել են համապատասխանաբար 35.2 և 26.1 տոկոս:
Բացի այդ, արձանագրվել է, որ Գորիս համայնքում, գույքահարկի բազայում ունենալով չվճարված հարկերի տեսքով պարտավորություն, մի շարք ավտոմեքենաներ օտարվել են:
Ուսումնասիրության արդյունքներն ուղարկվել են ՀՀ քննչական կոմիտե, որտեղ նախապատրաստվող նյութերի շրջանակում նշված խախտումների շուրջ պարզաբանումներ ներկայացնելու նպատակով Գորիսի համայնքապետարանի համապատասխան պաշտոնատար անձինք հրավիրվել են բացատրություն տալու, սակայն չեն ներկայացել:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրություններում և դրանց հիման վրա նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա են քրեական գործ հարուցելու օրինական հիմք և առիթ, ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 314-րդ հոդվածով և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

В СК Армении возбуждено уголовное дело по факту злоупотреблений в администрации общины Горис
В Главном управлении по расследованию особо важных дел СК Армении проводится расследование для выяснения всех обстоятельств злоупотреблений, выявленных в администрации общины Горис.
Государственная контрольная служба 23 марта 2021 года провела проверки в администрации общины Горис с целью оценки достоверности информации, являющейся основанием для предоставления выделенных администрации общины государственных средств в период с 1 января 2016 года по 30 апреля 2021 года.
В результате изучения были зафиксированы различные нарушения по рассчитанным и заплаченным средствам согласно предусмотренным договорам о строительном подряде, актам приемки-сдачи, актам об исполнении, однако за фактически невыполненные работы, рассчитанные и выплаченные больше средства в результате необоснованно завышенной стоимости строительных работ в актах об исполнении,  нецелевые расходы за строительные работы, выполненные в ходе строительства, однако разрушенные и непригодные к эксплуатации железобетонные каналы, в результате чего государству по предварительным данным причинен ущерб в размере 38.440.000 драмов.
Кроме того, выяснилось, что в общине Горис были отчуждены ряд машин, однако в базе налога на имущество имелись обязательства в виде неуплаченных налогов.
Результаты изучения направлены в Следственный комитет, где в рамках подготовленных материалов соответствующие должностные лица администрации общины Горис были приглашены для дачи объяснения, однако не явились.
Учитывая, что в изучениях и подготовленных на их основании материалах есть законное основание для возбуждения уголовного дела, в Главном управлении по расследованию особо важных дел СК Армении возбуждено уголовное дело по п.1 ч.3 ст.178, ч.2 ст.308, ст.314 и ч.1 ст.325 Уголовного кодекса Армении.