Ռուս խաղաղապահները մարդասիրական-բժշկական ակցիա են անցկացրել Լեռնային Ղարաբաղի Վանք գյուղում
Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանի Վանք գյուղում Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի սպաները և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանման ռազմական բժիշկները կազմակերպել են հումանիտար-բժշկական ակցիա:
Ռուս ռազմական բժիշկների ժամանմանը գյուղապետարանը տեղական հիվանդանոցում աշխատանքային սենյակներ էր պատրաստել տեղի բնակիչներին որակյալ բժշկական օգնություն տրամադրելու համար:
«Մեր գյուղում ունենք մոտ 1400 մարդ և ևս 160 փախստական: Մեր հիվանդանոցում բժիշկներ չկան, միայն բուժքույրեր են: Բժիշկների կարիք շատ ունենք: Շնորհակալություն խաղաղապահներին օգնության համար», - ասել է Վանքի գյուղխորհրդի ղեկավարի տեղակալ Սերգեյ Բաղրամյանը:
Բժշկական ընդունելիության ընթացքում հատուկ նշանակության ջոկատի բժիշկները գյուղի բնակիչներին ցուցաբերել են խորհրդատվական և որակյալ բժշկական օգնություն:
Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի աշխատակիցները ռուսական ՀԿ-ների կողմից տեղական հիվանդանոցին նվիրել են շուրջ 2 տոննա բժշկական պարագաներ: Նաև արշավ են անցկացրել՝ բազմազավակ ընտանիքներին, ներքին տեղահանվածներին և կարիքավոր տեղացի բնակիչներին սննդի հավաքածուներ, առաջին անհրաժեշտության իրեր, տաք հագուստ և մանկական խաղալիքներ բաժանելու համար:
«Այս պահին Վանք գյուղում ապրում է ներքին տեղահանված 68 ընտանիք, այդ ընտանիքներից 21-ը բազմազավակ ընտանիքներ են, որոնց համար մենք մարդասիրական օգնություն ենք բերել», - ասել է մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի ներկայացուցիչ Դմիտրի Տուսիդին:

Российские миротворцы провели гуманитарно-медицинскую акцию в селе Ванк Нагорного Карабаха
В селе Ванк Мардакертского района Нагорного Карабаха офицерами Центра гуманитарного реагирования и военными врачами медицинского отряда специального назначения российского миротворческого контингента была организована гуманитарно-медицинская акция.
К приезду российских военных врачей администрация села подготовила рабочие кабинеты в местной больнице для приема и оказания квалифицированной медицинской помощи местным жителям.
«У нас в селе около проживает 1400 человек и еще 160 человек беженцев. В нашей больнице нет врачей, одни медсестры. Врачей очень не хватает. Спасибо миротворцам за помощь», - сказал Сергей Баграмян, заместитель главы сельсовета села Ванк.
В ходе медицинского приема врачами отряда специального назначения была оказана консультативная и квалифицированная медицинская помощь жителям села.
«Зрение меня мучает, у меня катаракта оба глаза, +5, срочно на операцию левый глаз. … Молодцы! Хорошо, жалоб нет, хорошо. Самый главный, видно, как они обращаются с пациентами, да, а для нас это главное», - сказала местная жительница Мела Акопян.
Офицеры центра гуманитарного реагирования передали около 2 тонн медикаментов местной больнице от российских общественных организаций. Также провели акцию по выдаче продовольственных наборов, предметов первой необходимости, тёплых вещей и детских игрушек многодетным семьям, вынужденным переселенцам и нуждающимся местным жителям.
«В данный момент в селе Ванк проживает 68 семей вынужденных переселенцев, 21 из этих семей является многодетными семьями, для которых мы и привезли гуманитарную помощь», - сообщил представитель центра гуманитарного реагирования Дмитрий Тусиди.