Ոչ պաշտոնական աղբյուրներից ստացած տեղեկությունների համաձայն՝ Ադրբեջանը մտադիր է նոր ռազմական բախումներ հրահրել Արցախում և հայ-ադրբեջանական սահմանում. Փաշինյան
17/07/2021 12:39
Նախորդ տարվա իրադարձությունները տարածաշրջանում ստեղծել են նոր իրականություն. հարկ է նշել, որ ուժի կիրառումը և զանգվածային ոճրագործությունները չեն կարող լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը, որի կարգավորումը հնարավոր է միայն բանակցությունների միջոցով միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության շրջանակում, աշխատանքային այցով ՀՀ-ում գտնվող Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ համատեղ հանդիպման ընթացքում հայտարարեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ես արդեն մի քանի անգամ հրապարակայնորեն ընդգծել էմ, որ Հայաստանը պատրաստ է խաղաղ բանակցությունների վերսկսմանը, սակայն Ադրբեջանը որևէ արձագանք չի տվել և ոչ պաշտոնական աղբյուրներից ստացած տեղեկությունների համաձայն՝ Ադրբեջանը մտադիր է նոր ռազմական բախումներ հրահրել Արցախում և հայ-ադրբեջանական սահմանում, ինչի արտահայտությունը մենք այսօր տեսնում ենք հայ-ադրբեջանական սահմանի Նախիջևանի հատվածում», - հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ Ադրբեջանի հրահրած միջադեպերը թույլ չեն նաև տալիս սկսել հայ-ադրբեջանական սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի աշխատանքները։

Азербайджан намерен спровоцировать новые военные столкновения в Арцахе и на армяно-азербайджанской границе – Никол Пашинян
17/07/2021 13:21
События прошлого года создали в регионе новую реальность: следует отметить, что применение силы и массовые преступления не могут решить карабахский конфликт, урегулирование которого возможно только путем переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ. Об этом заявил и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян на совместном брифинге с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем.
«Я уже несколько раз публично подчеркивал, что Армения готова к возобновлению мирных переговоров, однако Азербайджан никак не отреагировал. Согласно полученной из неофициальных источников информации, Азербайджан намерен спровоцировать новые военные столкновения в Арцахе и на армяно-азербайджанской границе, проявление чего мы видим на участке границы с Нахичеваном», - заявил Никол Пашинян.
Он отметил, что провоцируемые Азербайджаном инциденты не позволяют начать также работы по делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы.