Շնորհավորում եմ «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին ԱԺ անցնելու առիթով. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
22/07/2021 11:10
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ արտահերթ ընտրությունները Հայաստանում անցել են ժողովրդավարության չափանիշներին համապատասխան ու ընտրությունների վերջնական արդյունքները արտահայտում են հայ ժողովրդի կամքը:
«Այսպիսով՝ 8-րդ գումարման Ազգային ժողովը կազմված կլինի 107 պատգամավորից ու «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կունենա 71 մանդատ, «Հայաստան» դաշինքը՝ 29 մանդատ, «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ 7 մանդատ», - ասաց նա:
Փաշինյանը բոլորին շնորհավորեց ճգնաժամային պայմաններում ազատ ու մրցակցային խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման կապակցությամբ:
«Շնորհավորում եմ «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին ԱԺ անցնելու առիթով, ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ ընտրությունները դարձել են ներքաղաքական ճգնաժամի հաղթահարման միջոց, մինչդեռ, նախկինում մենք սովոր ենք եղել ընտրությունների արդյունքներով քաղաքական ճգնաժամեր ունենալու պրակտիկային», - ասաց նա:

Поздравляю блоки «Армения» и «Честь имею» с прохождением в парламент – Никол Пашинян
И.о. премьер-министра Никол Пашинян заявил сегодня на заседании правительства, что внеочередные парламентские выборы в Армении прошли в соответствии с демократическими стандартами и окончательные результаты выборов отражают волю армянского народа.
«Таким образом, Национальное Собрание 8-го созыва будет состоять из 107 депутатов. Партия «Гражданский договор» получила 71 мандат, блок «Армения» – 29 мандатов,  блок «Честь имею» – 7 мандатов», - сказал он.
Никол Пашинян поздравил всех с проведением свободных и конкурентных парламентских выборов в кризисных условиях.
«Поздравляю блоки «Армения» и «Честь имею» с прохождением в парламент. Хочу подчеркнуть, что впервые в истории Армении выборы стали средством преодоления внутриполитического кризиса, в то время как в прошлом мы привыкли к практике возникновения политического кризиса в результате выборов», - сказал он.