Շնորհավորում եմ «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին ԱԺ անցնելու առիթով. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
22/07/2021 11:10
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ արտահերթ ընտրությունները Հայաստանում անցել են ժողովրդավարության չափանիշներին համապատասխան ու ընտրությունների վերջնական արդյունքները արտահայտում են հայ ժողովրդի կամքը:
«Այսպիսով՝ 8-րդ գումարման Ազգային ժողովը կազմված կլինի 107 պատգամավորից ու «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կունենա 71 մանդատ, «Հայաստան» դաշինքը՝ 29 մանդատ, «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ 7 մանդատ», - ասաց նա:
Փաշինյանը բոլորին շնորհավորեց ճգնաժամային պայմաններում ազատ ու մրցակցային խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման կապակցությամբ:
«Շնորհավորում եմ «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին ԱԺ անցնելու առիթով, ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ ընտրությունները դարձել են ներքաղաքական ճգնաժամի հաղթահարման միջոց, մինչդեռ, նախկինում մենք սովոր ենք եղել ընտրությունների արդյունքներով քաղաքական ճգնաժամեր ունենալու պրակտիկային», - ասաց նա:

Armenia's acting PM congratulates "Armenia," "I Have Honor" blocs on passing to parliament
Armenia's acting Prime Minister Nikol Pashinyan speaking at the cabinet sitting today said the June 20 elections in Armenia passed in accordance with democratic standards and the final results express the will of the Armenian people.
"So the National Assembly of the 8th convocation will consist of 107 deputies, and the Civil Contract party will have 71 mandates, "Armenia" bloc will have 29 and "I Have Honor" bloc – 7 mandates," he said.
Pashinyan congratulated all on the conduction of free and competitive parliamentary elections in conditions of crisis.
"I congratulate "Armenia" and "I Have Honor" blocs on passing to the NA and want to stress that for the first time in Armenia's history the elections became a way of overcoming inner-political crisis while previously we were used to having political crisis due to election results," he said.