Արցախում մեկնարկել է մոտ 2000 բնակարանի և առանձնատան շինարարություն. Ստեփանակերտում մինչև տարեվերջ շահագործման կհանձնվի մոտ 350 բնակարան
22/07/2021 15:23
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 22-ին հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված հանրապետությունում բնակարանաշինական ծրագրերի իրականացման հարցերին:
Ստեփանակերտում և շրջաններում ընթացող շինարարական աշխատանքների, նախատեսվող ծրագրերի, 2020 թ. Արցախի դեմ սանձազերձված թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով տեղահանված և անօթևան մնացած քաղաքացիների տեղավորման գործընթացի վերաբերյալ զեկույցներով հանդես են եկել ԱՀ պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Շահրամանյանը և քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը։
Արցախում արդեն մեկնարկել է մոտ 2000 բնակարանի և առանձնատան շինարարություն: Միայն Ստեփանակերտում մինչև տարեվերջ շահագործման կհանձնվի մոտ 350 բնակարան: Նախագահը շահագրգիռ մարմինների պատասխանատուներին հանձնարարել է՝ մշակել կառուցվող տների կահավորման, առանձնատներին կից հողատարածքների հատկացման մեխանիզմները, ինչպես նաև լուծումներ տալ առկա ենթակառուցվածքների հասանելիության և նոր ենթակառուցվածքների կառուցման մասով։
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ անօթևան մնացած ընտանիքների, ինչպես նաև այլ խոցելի սոցիալական խմբերի բնակարանային խնդիրների լուծումը ԱՀ կառավարության գլխավոր խնդիրներից է, և ներգրավված պետական կառավարման բոլոր մարմինները պետք է գործեն թափանցիկ, ցուցաբերեն սկզբունքային և բարեխիղճ մոտեցումներ՝ օգտագործելով ճկուն գործիքակազմ, որը թույլ կտա բնակարանային ապահովության ծրագրերի շրջանակներում տրամադրվող աջակցությունը դարձնել առավել հասցեական և քաղաքացիների անհատական կարիքներին համապատասխան:
Օրեր առաջ ԱՀ նախագահը հաստատել էր նաև 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով զոհված (մահացած) և անհայտ բացակայող ճանաչված անձանց ընտանիքների, 1-ին խմբի անժամկետ հաշմանդամ ճանաչված և (կամ) անօթևան մնացած անձանց բնակարանային ապահովման ծրագիրը, որը հիմնարար փաստաթուղթ է նշված ոլորտի հետագա աշխատանքների կարգավորման ու կազմակերպման համար:

В Арцахе начато строительство около 2 000 квартир и частных домов
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 22 июля провел расширенное рабочее совещание, посвященное реализации в республике программ жилищного строительства, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
С докладами о ходе строительных работ в Степанакерте и в районах, намеченных программах, процессе размещения вынужденных переселенцев и оставшихся без крова граждан выступили государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян, руководитель Аппарата Президента Карен Шахраманян и министр градостроительства Арам Саркисян.
В Арцахе уже начато строительство около 2 000 квартир и частных домов. Только в Степанакерте до конца года будет сдано в эксплуатацию почти 350 квартир. Президент поручил ответственным органам проработать механизмы оснащения строящихся домов мебелью, предоставления приусадебных участков, а также решения вопроса доступности инфраструктур и строительства новых инфраструктур.
Глава государства подчеркнул, что решение жилищных проблем оставшихся без крова семей, а также других уязвимых социальных групп является одной из основных задач правительства Республики Арцах. Все компетентные государственные органы должны работать транспарентно, принципиально и добросовестно, используя гибкий инструментарий, который позволит сделать содействие в рамках программ по жилищному обеспечению более адресным, в соответствии с индивидуальными потребностями граждан.
Ранее президент Республики Арцах утвердил также программу обеспечения жильем семей лиц, погибших и без вести пропавших в ходе военных действий, развязанных Азербайджаном против Республики Арцах 27 сентября 2020г., а также лиц, получивших бессрочную инвалидность первой группы и семей, лишившихся жилья. Это основополагающий документ, принятый с целью организации дальнейших работ в этой сфере. В ближайшие дни соответствующие структуры должны представить механизмы реализации этой программы.