Փաշինյանը խոստացավ՝ զերծ են մնալու ատելության ու բռնության խոսքից. պատրաստ են համագործակցել ընդդիմության հետ
22/07/2021 11:18
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության այսօրվա նիստին հայտարարեց, թե Սահմանադրական դատարանն իր որոշման մեջ մի շարք կարևոր շեշտադրումներ է արել:
Փաշինյանը, մասնավորապես, անդրադարձավ ատելության խոսքին վերաբերող հատվածին:
Ըստ ՍԴ-ի՝ ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի կողմից քարոզչությունն ուղղված է ընտրողների վստահությունը ձեռք բերելուն, ամրապնդելուն:
«Ուզում եմ ասել հետևյալը՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը Ազգային ժողովում ու Ազգային ժողովից դուրս տրամադրված է կառուցողական, փոխադարձ հարգանքի հիման վրա հիմնված աշխատանքի՝ հանուն մեր երկրի անվտանգության ու բարեկեցության», - ասաց նա:
Փաշինյանը նշեց, որ իրենք վճռական են ժողովրդի առաջ իրենց ստանձնած պարտավորությունները կատարելու գործում ու պատրաստ են համագործակցության ատելության խոսքից, բռնության խոսույթից, վիրավորանքից, արժանապատվությունը նվաստացնող բառապաշարից զերծ աշխատանքի ինչպես խորհրդարանական, այնպես էլ արտախորհրդարանական ուժերի հետ:

Никол Пашинян обещал отказаться от риторики ненависти и призывов к насилию: готов сотрудничать с оппозицией
22/07/2021 12:20
И.о. премьер-министра Никол Пашинян заявил сегодня на заседании правительства, что Конституционный суд сделал ряд важных акцентов в своем решении.
Никол Пашинян в частности обратился к той части решения КС, где говорится о недопустимости пропаганды насилия и ненависти.
«Хочу сказать, что партия «Гражданский договор» в Национальном Собрании и вне Национального Собрания настроена на конструктивную работу на основе взаимного уважения во имя безопасности и благополучия нашей страны», - сказал он.
Никол Пашинян отметил, что они решительно настроенные на выполнение своих обязательств перед народом и готовы сотрудничать как с парламентскими, так и внепарламентскими силами, отказаться от риторики ненависти, призывов к насилию, оскорблений и унижающей достоинство лексики.