Ուհանի վարակաբանության ինստիտուտից հայտարարել են, որ չեն ստեղծել կորոնավիրուս
Ուհանի վիրուսաբանության ինստիտուտը երբեք չի սինթեզել, արհեստականորեն չի հանել կամ թույլ չի տվել, որ կորոնավիրուսն արտահոսի, հայտարարել է Ուանի կենսաանվտանգության ազգային լաբորատորիայի տնօրեն, ինստիտուտի գիտաշխատող Յուան Չժիմինը:
«Մինչև 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը Ուհանի վիրուսաբանության ինստիտուտը չէր ուսումնասիրել և չի հանդիպել COVID-19-ի: Ուհանի վարակաբանության ինստիտուտը երբեք չի սինթեզել, ստեղծել կամ արտահոսել COVID-19: Երրորդ՝ ինստիտուտի ոչ մի աշխատակից կամ ուսանող մինչ այժմ չի վարակվել COVID-19-ով», - ճեպազրույցում հայտարարել է նա:
Նա ընդգծել է, որ վարակի արհեստական ծագումը կամ լաբորատորիայից դրա արտահոսքը հաստատող ապացույցներ չկան:

Уханьский институт вирусологии заявил, что не создавал коронавирус
Уханьский институт вирусологии никогда не синтезировал, не выводил искусственно и не допускал утечки коронавируса, заявил директор Уханьской национальной лаборатории биобезопасности, научный сотрудник института Юань Чжимин.
«До 31 декабря 2019 года Уханьский институт вирусологии не изучал и не сталкивался с COVID-19. Уханьский институт вирусологии никогда не синтезировал, создавал или допускал утечки COVID-19. В-третьих, ни один сотрудник или студент института до настоящего момента не заражался COVID-19», — заявил на брифинге Юань Чжимин.
Он подчеркнул, что нет ни одного доказательства, подтверждающего искусственное происхождение вируса или его утечку из лаборатории.