Անհայտ կորած զինծառայողի մարմնի նույնականացման և հուղարկավորման դեպքում դադարեցվում է ամենամսյա 300 000 դրամ վճարի տրամադրումը. ՊՆ
22/07/2021 19:56
ՀՀ կառավարության 2020 թվականի դեկտեմբերի 10-ի N 2001-Լ որոշմամբ հաստատվել է «Ադրբեջանի կողմից 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքների սոցիալական աջակցության միջոցառումը», իսկ ՀՀ կառավարության 2020թ. դեկտեմբերի 24-ի N 2180-Լ որոշմամբ` «2020թ. ռազմական գործողությունների հետևանքով անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքներին ամենամսյա դրամական վճար տրամադրելու կարգը»:
ՀՀ ՊՆ-ից հայտնում են, որ ըստ հիշյալ որոշումների, մինչև անհայտ կորած զինծառայողների կարգավիճակի հստակեցումը, յուրաքանչյուր անհայտ կորած զինծառայողի ընտանիքի անդամներին տրամադրվում է ամսական 300.000 ՀՀ դրամի չափով աջակցություն, բայց ոչ ավելի, քան 9 ամսվա համար` սկսած սույն միջոցառումը հաստատելու ամսվանից:
ՀՀ կառավարության 2020 թվականի դեկտեմբերի 10-ի N 2001-Լ որոշմամբ սահմանված է, որ ամենամսյա դրամական վճարի տրամադրումն իրականացվում է «Զինծառայողների կյանքին և առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման հիմնադրամի» միջոցով: Անհայտ կորած զինծառայողի մարմնի նույնականացման և հուղարկավորման դեպքում նրա ընտանիքի անդամների` հիմնադրամի շահառու ճանաչվելուց հետո դադարեցվում է ամենամսյա 300.000 ՀՀ դրամ վճարի տրամադրումը, իսկ վճարված գումարները նվազեցվում են շահառուի` հիմնադրամից վճարման ենթակա միանվագ գումարից:

В случае идентификации тела пропавшего без вести военнослужащего и его похорон ежемесячные выплаты прекращаются – Минобороны Армении
22/07/2021 21:03
Решением правительства от 10 декабря 2020 года утверждено мероприятие по оказанию помощи семьям пропавших без вести военнослужащих в результате развязанных Азербайджаном военных действий против Арцаха 27 сентября 2020 года, а решением правительства от 24 декабря 2020 года, порядок предоставления ежемесячной денежной выплаты семьям пропавших без вести военнослужащих.
Как сообщает Минобороны Армении, согласно указанным решениям, до уточнения статуса пропавших без вести военнослужащих, семье каждого военнослужащего  предоставляется 300.000 драмов в месяц, но не более 9 месяцев, начиная с момента утверждения мероприятия.
Согласно решению правительства от 10 декабря 2020 года, деньги выделяются из Фонда воозмещения вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих. В случае идентификации тела пропавшего без вести военнослужащего и его похорон ежемесячные выплаты членам его семьи прекращаются, а выплаченные деньги вычитываются из предоставляемой Фондом суммы единовременной компенсационной выплаты.