Խաչատուր Սուքիասյանի եղբայրը կալանավորվեց
Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը՝ դատավոր Վաչե Մարգարյանի նախագահությամբ, որոշում կայացրեց կալանավորել գործարար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորի թեկնածու Խաչատուր Սուքիասյանի եղբորը՝ Ռոբերտ Սուքիասյանին, Aysor.am-ին այս մասին հայտնեց Սուքիասյանի փաստաբան Գոռ Միքայելյանը։
Փաստաբանն ասաց, որ որոշումն անպայմանորեն բողոքարկելու են։
Միքայելյանը նշեց նաև, որ իր պաշտպանյալն ընդունում է իր կատարած արարքները, սակայն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 18-ին Ամիրյան փողոցում կրակոցներ էին հնչել, ինչից հետո «Արմենիա» բժշկական կենտրոն բուժօգնության էր դիմել 1979թ. ծնված ԱՄՆ մի քաղաքացի՝ ոտքի շրջանի հրազենային վնասվածքով։
Ըստ քննչական կոմիտեի՝ պարզվել են տեղի ունեցած խուլիգանության դեպքի մի շարք հանգամանքներ, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, որը Երևանի բնակիչ Ռոբերտ Սուքիասյանն է։
«Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Ռոբերտ Սուքիասյանը, երթևեկության ընթացքում իր ծանոթի կնոջը Նարեկ Կարապետյանի կողմից ձայնային ազդանշան տալու և վիրավորանքներ հասցնելու շուրջ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով, 2021թ. հուլիսի 18-ին՝ ժամը 19:15-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Ամիրյան փողոցում վերոնշյալ ծանոթի և մի խումբ անձանց հետ վիճաբանել է Ն.Կարապետյանի և նրա ընկերոջ հետ, որի ընթացքում բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով հասարակության նկատմամբ՝ նշված անձինք հայհոյանքներ են հնչեցրել և փոխադարձ հարվածներ հասցրել միմյանց: Այդ ընթացքում Ռոբերտ Սուքիասյանն, իր անձի առավելությունն ընդգծելու մոլուցքով տարված, նախ` գլխով, ապա՝ բռունցքով, հարվածել է Ն.Կարապետյանի դեմքին, որից հետո հանել ու ցուցադրաբար լիցքավորել է օրինական հիմունքներով իրեն պատկանող «BROWNING» տեսակի 9x17 տրամաչափի մարտական ատրճանակը, ապա՝ շարունակելով խուլիգանական գործողությունները՝ նշված ատրճանակից 2 կրակոց է արձակել վերջինիս ոտքերի ուղղությամբ՝ գետնին՝ շրջապատում գտնվող անձանց մոտ առաջացնելով վախի մթնոլորտ:
Այնուհետև Ռոբերտ Սուքիասյանը նույն ատրճանակով կրակոց է արձակել նաև Նարեկ Կարապետյանի ընկերոջ ուղղությամբ՝ պատճառելով աջ սրունքոսկրի հրազենային վնասվածք և հեռացել:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Ռոբերտ Սուքիասյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով: Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որոշում է կայացվել՝ Նարեկ Կարապետյանին ձերբակալելու մասին, որի կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանմանը:
Նախաքննությունը շարունակվում է»,-նշված է ՔԿ հաղորդագրությունում։
Խաչատուր Սուքիասյանը միջադեպի վերաբերյալ հայտարարությամբ էր հանդես եկել։
«Երեկ Երևանի կենտրոնում տեղի ունեցած տհաճ և անթույլատրելի միջադեպն ինձ համար անընդունելի է: Հարաբերությունների պարզման նման բարքը դատապարտելի է: Թե ինչ է տեղի ունեցել իրականում, ավելի ճիշտ կհայտնեն ՀՀ իրավապահ համակարգի ներկայացուցիչները՝ օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն իրականացնելուց հետո:
Հայտարարում եմ, որ անկախ մարդու ով լինելուց, Հայաստանի Հանրապետությունում բոլորն օրենքի առաջ հավասար են՝ անկախ սոցիալական և քաղաքական կարգավիճակից», – ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր Սուքիասյանը։

Арестован брат Хачатура Сукиасяна
Суд общей юрисдикции административного района Шенгавит под председательством судьи Ваче Маргаряна принял решение арестовать брата бизнесмена, депутата парламента от партии «Гражданский договор» Хачатура Сукиасяна – Роберта Сукиасяна, сообщил Aysor.am адвокат Сукиасянов Гор Микаелян.
Адвокат сказал также, что решение будет обжаловано.
Он отметил, что его подзащитный признает свою вину, однако не согласен с предъявленным обвинением.
Напомним, 18 июля на улице Амиряна в центре Еревана раздались выстрелы, после чего в медицинский центр «Армения» обратился гражданин США 1979 года рождения, получивший огнестрельное ранение в ногу.
Согласно Следственному комитету, были выяснены ряд обстоятельств по факту хулиганства, личность совершившего предположительное преступление, которым является Роберт Сукиасян.
«Согласно приобретенным фактическим данным, 18 июля, в районе 19:15, Роберт Сукиасян с группой лиц устроил ссору с Нареком Карапетяном и его другом из-за сигнала и оскорблений в адрес его знакомой, во время которой, проявив явно неуважительное отношение к обществу, указанные лица оскорбляли и наносили удары друг другу. В это время Роберт Сукиасян, стремясь подчеркнуть собственное превосходство, ударил Н.Карапетяна по лицу и голове, после чего вынул и демонстративно зарядил пистолет Browning, затем произвел два выстрела в направлении ног последнего, вызвав у находящихся в окружении лиц атмосферу страха.
После этого Роберт Сукиасян выстрелил из этого же пистолета и в направлении друга Нарека Карапетяна, причинил огнестрельное ранение и уехал.
Роберту Сукиасяну предъявлено обвинение по ч. 4 ст. 258-ой Уголовного кодекса (совершение хулиганских действий с применением оружия). Следствие также приняло решение о задержании Нарека Карапетяна, выполнение которого поручено соответствующему подразделению полиции. Следствие продолжается», - отмечается в сообщении СК Армении.
Хачатур Сукисян выступил с заявлением в связи с произошедшим инцидентом.
«Произошедший вчера вечером в центре Еревана неприятный и неприемлемый инцидент для меня недопустим. Подобное поведение, направленное на выяснение отношений, достойно осуждения. О том, что произошло в действительности, представители правоохранительных органов сообщат после проведения объективного и многостороннего расследования.
Заявляю, что в Республике Армения все равны перед законом, независимо от социального и политического статуса», - написал Сукиасян на своей странице в Facebook.