Ռուս խաղաղապահները Լեռնային Ղարաբաղի լեռնային ճանապարհներին ապահովել են քաղաքացիական տրանսպորտի տեղաշարժի անվտանգությունը
23/07/2021 12:01
Ռուս խաղաղապահներն ավարտել են մեծ բեռներ տեղափոխող տրանսպորտային միջոցների ավտոշարասյունները լեռնային ճանապարհների երկայնքով դեպի Լեռնային Ղարաբաղի Մարտունու շրջանի հեռավոր բնակավայրեր ուղեկցելու խնդիրները:
Ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանումները խուզարկել են վարորդներին և տրանսպորտային միջոցները, շինանյութերով և սննդամթերքով պաշարներով վեց ավտոշարասյուն ուղեկցել բարդ ոլորաններով՝ Լաչինի միջանցքով հյուսիսային և հարավային ուղղություններով, ինչպես նաև Շուշի - Կարմիր շուկա և հակառակ ուղղությամբ:
Դիտորդական կետերի պատասխանատվության գոտիներում ռուս խաղաղապահները նաև ապահովել են մեքենաների անվտանգ տեղաշարժը:
Մարտունի շրջանի հեռավոր գյուղերում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի ինժեներական խմբերի կողմից տարածքի ականազերծումից հետո աշխատանքներ են տարվում քաղաքացիական ենթակառուցվածքները վերականգնելու և բնակչության համար բնականոն կյանքի պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ:
Դիտարկման քսանյոթ կետերում ռուս խաղաղապահները շուրջօրյա վերահսկողություն են իրականացնում իրավիճակի վերաբերյալ և վերահսկում են հրադադարի ռեժիմի պահպանումը:
Օրվա ընթացքում չպայթած զինամթերքից մաքրվել է 3 հա տարածք, ստուգվել են Մարտունի շրջանի 3 շենք:
Ընդհանուր առմամբ՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 23-ից ի վեր չպայթած զինամթերքից մաքրվել է 2201,5 հա տարածք, 657,3 կմ ճանապարհ, 1900 շենք, հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 25 677 պայթյունավտանգ օբյեկտ:
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի բոլոր գործողություններն իրականացվում են կորոնավիրուսային վարակի տարածումը կանխելու միջոցառումների համաձայն:
Ռուս խաղաղապահների անվտանգությունն ապահովելու և հնարավոր միջադեպերը կանխելու համար պահպանվում է շարունակական փոխգործակցությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի հետ:

Российские миротворцы обеспечили безопасность передвижения гражданского транспорта по горным дорогам в Нагорном Карабахе
23/07/2021 10:30
Российские миротворцы выполнили задачи сопровождения колонн большегрузных автомобилей по горным дорогам в отдаленные населенные пункты Мартунинского района Нагорного Карабаха.
Подразделения военной полиции провели досмотр водителей и машин и сопроводили шесть колонн со строительными материалами и продовольственными грузами по сложным извилистым с серпантинами маршрутам через Лачинский коридор в северном и южном направлениях, а также в направлении Шуши – Красный Базар и обратно.
В зонах ответственности наблюдательных постов, российские миротворцы также обеспечили безопасное передвижение автомобилей.
В отдаленных селах Мартунинского района после разминирования территории инженерно-саперными группами российского миротворческого контингента выполняются работы по восстановлению гражданской инфраструктуры и созданию условий для нормальной жизнедеятельности населения.
За сутки от неразорвавшихся боеприпасов и взрывчатых предметов очищено 3 га территории и проверено 3 здания в Мартунинском районе.
Всего с 23 ноября 2020 г. от неразорвавшихся боеприпасов очищено 2201,5 га территории, 657,3 км дорог, 1 900 зданий, обнаружено и обезврежено 25 677 взрывоопасных предметов.
Все действия российского миротворческого контингента выполняются с соблюдением мер по недопущению распространения коронавирусной инфекции.
Для обеспечения безопасности российских миротворцев и предотвращения возможных инцидентов поддерживается непрерывное взаимодействие с генеральными штабами вооруженных сил Азербайджана и Армении