Հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում ինտենսիվ փոխհրաձգության հետևանքով վիրավորվել է ՀՀ ԶՈւ 3 զինծառայող
23/07/2021 18:18
Հուլիսի 23-ին, ժամը 17։00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, հայտնում են ՀՀ ՊՆ-ից:
Դրան նախորդել են կրակահերթեր հենց իրենց՝ ադրբեջանական մարտական հենակետերում, ինչը կարող է պայմանավորված լինել ադրբեջանցի զինվորականների միջև տեղի ունեցած՝ միջանձնային բնույթ կրող միջադեպով։ Դրա մասին է խոսում նաև փաստը, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն իր հաղորդագրության մեջ նշում է, թե հայկական կողմի բացած կրակից հետո ադրբեջանցի զինվորական է զոհվել։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ հակազդող գործողությունների չի դիմել մինչև այն պահը, երբ Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակ են բացել հայ դիրքապահների ուղղությամբ։
Ադրբեջանական կողմի հերթական սադրանքի հետևանքով սկսված ինտենսիվ փոխհրաձգության ընթացքում հրազենային թեթև վիրավորում է ստացել ՀՀ ԶՈւ 3 զինծառայող։ Նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը խստիվ դատապարտում է Ադրբեջանի զինված ուժերի հերթական սադրանքը։ Իրադրության սրման ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա։

В результате обстрела ВС Азербайджана на участке Гегаркуника ранены трое армянских военнослужащих
В пятницу, 23 июля, около 17:00, ВС Азербайджана открыли огонь в направлении армянских позиций, дислоцированных на участке Гегаркуника армяно-азербайджанской границы, сообщает пресс-служба министерства обороны Армении.
Этому предшествовали очереди на самих азербайджанских боевых позициях, что может быть обусловлено инцидентом межличностного характера между азербайджанскими военнослужащими. Об этом свидетельствует и тот факт, что министерство обороны Азербайджана в своем сообщении отмечает о гибели азербайджанского военного якобы в результате открытого армянской стороной огня.
Министерство обороны Армении заявляет, что не предпринимало никаких мер по противодействию до того момента, пока ВС Азербайджана не открыли огонь по армянским военнослужащим.
В результате начавшейся вследствие очередной провокации азербайджанской стороны интенсивной перестрелки легкие ранения получили трое военнослужащих ВС Армении. Их жизни ничего не угрожает.
Министерство обороны Армении решительно осуждает очередную провокацию ВС Азербайджана.  Вся ответственность за обострение ситуации ложится на военно-политическое руководство Азербайджана.