ՀՕՊ ստորաբաժանումները գիշերը կասեցրել են հայ-ադրբեջանական սահմանին ԱԹՍ-ով ՀՀ օդային տարածք մուտք գործելու փորձը․ ՊՆ
24/07/2021 09:46
Հուլիսի 23-ին` ժամը 23:00-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈւ ՀՕՊ ստորաբաժանումները, համապատասխան գործողություններով, կասեցրել են հայ-ադրբեջանական սահմանի հարավ-արևմտյան ուղղությամբ ԱԹՍ-ով ՀՀ օդային տարածք մուտք գործելու փորձը, հայտնում են ՊՆ-ից։
Հուլիսի 24-ի գիշերը և առավոտյան 09:00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին, բոլոր ուղղություններով, հարաբերականորեն կայուն է:

Armenia MOD: Armenian Air-Defense Forces prevent attempt of intrusion of Azeri drone on Armenian territory
24/07/2021 10:47
At about 11pm on Friday, the air defense units of the Armed Forces of Armenia with corresponding actions prevented an attempt of intrusion of Azerbaijani drone into Armenia's airspace in the southwestern direction of the Armenian-Azerbaijani border, Armenia's Ministry of Defense reports.
From the early hours of July 24 until 9am in the morning, the situation on the Armenian-Azerbaijani border is relatively stable in all directions, the MOD noted.