«Փաստ». Կալանքի տակ գտնվող պատգամավորները անհապաղ պետք է ազատ արձակվեն, խափանման միջոցը պետք է վերացվի. Վարդևանյան
24/07/2021 10:03
«Փաստ» թերթը գրում է. «ԿԸՀ-ն կազմեց արձանագրություն՝ Ազգային ժողովի պատգամավորներ գրանցելու և մանդատներ տրամադրելու մասին։ Նաև հայտարարվեց, որ նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանը կհրավիրվի 2021 թվականի օգոստոսի 2-ին, ժամը 10.00-ին: Այսպիսով, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը նոր ԱԺ-ում կունենա 71 պատգամավոր, «Հայաստան» դաշինքը՝ 29, «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ 7: Ուշագրավ է, որ «Հայաստան» դաշինքի ցուցակով պատգամավոր դարձած երկու անձ այս պահին գտնվում է կալանքի տակ:
Խոսքը Մեղրիի նախկին քաղաաքապետ Մխիթար Զաքարյանի և Սիսիանի քաղաքապետ Արթուր Սարգսյանի մասին է: Պատգամավորական մանդատ ստանալով՝ նրանք փաստացի ձեռք են բերում պատգամավորական անձեռնմխելիություն: Այդ դեպքում, իրավական ի՞նչ գործընթաց պետք է հետևի Ազգային ժողովի պատգամավորներ գրանցելու և մանդատներ տրամադրելու մասին ԿԸՀ որոշումից հետո: Իրավաբան, ԱԺ պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը «Փաստի» հետ զրույցում նշում է, որ նշյալ անձինք անհապաղ պետք է ազատ արձակվեն, խափանման միջոցը պետք է վերացվի, և դրա նախաձեռնողը պետք է լինի դատախազությունը:
Վարդևանյանը նաև հավելեց, որ դատախազությունը հետո կարող է նշյալ անձանց ազատությունից զրկելու հարցով դիմել Ազգային ժողով, սակայն քրեական հետապնդումը շարունակելու հարցի վերաբերյալ իրավական կառուցակարգեր չկան ընթացիկ գործերի առումով, հետևաբար, քրեական գործերը բոլոր նման իրավիճակներում ենթակա են կասեցման: Ի դեպ, հավելենք, որ եթե «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը վերցներ մանդատը, ապա նա ևս կունենար անձեռնմխելիություն, ու քրեական հետապնդումը ավտոմատ կկասեցվեր: Սակայն, ինչպես հայտնի է, Քոչարյանը որոշում է կայացրել չվերցնել պատգամավորական մանդատը»։

«Паст»: Находящиеся под арестом депутаты немедленно должны быть освобождены, а мера пресечения – отменена
24/07/2021 11:34
Центральная избирательная комиссия Армении утвердила протокол о регистрации депутатов и распределении мандатов. Объявлено также, что первая сессия нового Национального Собрания будет созвана 2 августа 2021 года, в 10:00. Таким образом, партия «Гражданский договор» будет иметь в парламенте 71 место, блок «Армения» – 29, блок «Честь имею» – 7.  Примечательно, что на данный момент два депутата от блока «Армения» находятся под арестом, пишет газета «Паст».
«Речь идет о мэре Мегри Мхитаре Закаряне и мэре Сисиана Артуре Саркисяне. Получив депутатский мандат, они фактически обладают депутатской неприкосновенностью. В таком случае, какой правовой процесс должен последовать за решением ЦИК о регистрации депутатов и распределении мандатов? Юрист, депутат парламента Арам Вардеванян в беседе с корреспондентом издания отметил, что указанные лица немедленно должны быть освобождены, мера пресечения должна быть пересмотрена и инициатором этого должна стать прокуратура.
Арам Вардеванян также добавил, что в дальнейшем прокуратура может обратиться в парламент по вопросу лишения указанных лиц депутатской неприкосновенности, однако правовые процедуры для продолжения уголовного преследования в плане текущих дел отсутствуют, следовательно, уголовные дела в таких ситуациях должны быть прекращены. Кстати, добавим, что если бы лидер блока «Армения», второй президент Армении Роберт Кочарян взял мандат, то он также обладал бы неприкосновенностью, и уголовное преследование автоматически было бы прекращено. Однако, как известно, Роберт Кочарян принял решение отказаться от мандата», - пишет газета.