Սուրեն Սահակյանը դադարեցնում է անդամակցությունը «Քաղաքացու որոշում» կուսակցությանը
«Քաղաքացու որոշում» կուսակցության ղեկավար Սուրեն Սահակյանը դիմում է գրել ՔՈ կուսակցությանն անդամակցությունը դադարեցնելու վերաբերյալ։
«Ուզում եմ ամենահետաքրքրասերները վստահ լինեն՝ ՔՈ-ի հանդեպ ամենաջերմ զգացումներն ունեմ, այնտեղ էին ու դեռևս են մարդիկ, որոնք հոգով ինձ հարազատ են, ընդհանուր գաղափարներով՝ նույնական։ Սակայն ժամանակներն ու դրանց տրամաբանությունը փոխվում են։ Ըստ իս, եթե մինչև ընտրությունները պետք էր յուրաքանչյուր քաղաքական թիմ իրեն աջակցության մասին օբյեկտիվ պատկեր ստանա, ապա ներկայումս մեծ միավորումների ժամանակն է։ Սա երկար է քննարկվել, թե՛ մինչև ընտրությունները, թե՛ դրանից հետո և այս որոշումը պահի տակ կայացված որոշում չէ։
Վստահ եմ՝ կուսակցությունը ո՛չ կնիքն է, ո՛չ էլ պետական ռեգիստրում գրացման վկայականի թվերը։ Կուսակցությունը քաղաքական միտքն է, որ կրում են մարդիկ ու նրանց միավորումները։ Այն քաղաքացիներին, որոնք քվեարկել են ՔՈ-ի օգտին, վստահեցնում եմ՝ գաղափարները, որ կրում էր ՔՈ-ն, տարածվելու է և դոմինանտ դառնա։ Դրանք կրող մարդիկ այլևս երբեք թույլ չեն տա վերադառնալ նախկին մտածողությանը։ Որտեղ էլ լինեն այդպիսի մարդիկ, իրենց գործունեությամբ նպաստելու են այդ գաղափարների տարածմանը և կյանքի կոչմանը։ Սակայն հնարավոր է, որ դրա համար յուրաքանչյուրն ի՛ր ճանապարհն ունենա։
Թե ինչպես կշարունակվի ֆորմալ քաղաքական ի՛մ ճանապարհը, լրացուցիչ կտեղեկացնեմ։ Խնդրում եմ ըմբռնումով մոտենալ, որ այս պահին ո՛չ ՔՈ մասին, ո՛չ ապագայի մասին որևէ այլ մեկնաբանության պատրաստ չեմ։ Այս պահին ուղղակի երախտագիտությունս եմ հայտնում մարդկանց, որոնք աջակցել են ՔՈ կուսակցությանը, որևէ մասնակցություն են ունեցել նրա գործունեությանը, հարազատ են համարել այն, քվեարկել են։ Ես ձեր հավերժ պարտապանն եմ, մարդիկ։

Сурен Саакян прекращает членство в партии «Выбор гражданина»
Руководитель партии «Решение гражданина» Сурен Саакян написал заявление о прекращении членства в партии.
«Уверен, что партия – это не печать, и не номер свидетельства о регистрации в госрегистре. Партия – это политическая мысль, которую несут люди и их объединения. Заверяю тех граждан, которые проголосовали за партию «Решение гражданина», что идеи партии «Решение гражданина» будут распространяться и доминировать в обществе. Несущие эти идеи люди никогда больше не позволят возвращения прежнего мышления. Где бы они ни находились, они будут способствовать распространению этих идей и их реализации в жизнь. Однако у каждого должен быть свой путь.
Как продолжится мой формальный политический путь, сообщу дополнительно. Прошу с пониманием отнестись к тому, что в данный момент не готов к другим комментариям ни о партии «Выбор гражданина», ни о своем будущем. Сейчас я просто выражаю свою признательность людям, которые поддержали партию «Решение гражданина», каким-либо образом участвовали в ее деятельности, считали ее родной, голосовали за нее. Я ваш вечный должник.