Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի հիմնանորոգման և տեխնիկական վերազինման աշխատանքներին
26/07/2021 13:52
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն Առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանի ուղեկցությամբ այցելել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն, ծանոթացել կատարված հիմնանորոգման և տեխնիկական վերազինման աշխատանքներին, որոնք մեկնարկել էին 2019 թվականից:
Շրջայցի ընթացքում «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Արման Հովակիմյանը ներկայացրել է կատարված աշխատանքները: Մասնավորապես, ՀՀ կառավարության 2019 թ. համապատասխան որոշմամբ բժշկական կենտրոնի նյարդավիրաբուժական վիրահատարանը համալրվել է նյարդավիրաբուժական 3D նավիգատորով, վիրաբուժական մանրադիտակով, էնդոսկոպիկ սարքավորմամբ, ժամանակակից վիրահատարանի պահանջներին համապատասխանող վիրահատական սեղանով, լուսային համակարգով: Ձեռք են բերվել նաև ախտորոշիչ սարքեր` համակարգչային տոմոգրաֆ, մագնիսառեզոնանսային տոմոգրաֆ, ուլտրաձայնային սարքավորում:
Առողջապահության նախարարի 2020 թ. ապրիլի 2-ի հրամանով բժշկական կենտրոնը վերապրոֆիլավորվել և մինչ այժմ իրականացնում է միայն նոր կորոնավիրուսային հիվանդության COVID-19 ախտորոշումը հաստատված և ախտորոշման ճշտման անհրաժեշտություն ունեցող պացիենտների բժշկական օգնությունը և սպասարկումը։ Վերապրոֆիլավորման արդյունքում կենտրոնում բժշկական օգնություն է ստացել շուրջ 17 000 պացիենտ, որից 70 տոկոսը եղել է ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում:
Բժշկական կենտրոնի վիրասրահներից մեկը վերապրոֆիլավորվել է որպես ծնարան, որը հագեցված է դոպլեր սարքավորումներով, նորածնի ինտենսիվ թերապիայի և վերակենդանացման կենտրոնով:
Իրականացված շինարարական աշխատանքների արդյունքում շահագործման է հանձնվել 40 մահճակալով նոր վերակենդանացման բաժանմունքը, ինչի արդյունքում բժշկական կենտրոնը դարձել է հանրապետության վերակենդանացման ծառայություն մատուցող ամենամեծ մահճակալային ֆոնդ ունեցող կենտրոն: Հիմնանորոգվել և կահավորվել է 9 վիրահատարան: Ախտորոշիչ բաժանմունքը համալրվել է ամբողջությամբ թվային հեռակառավարվող ռենտգենոգրաֆիկ և ֆլյուորոսկոպիկ, ստացիոնար թվային ռենտգեն համակարգերով:
COVID-19-ի կենտրոնացված լաբորատոր հետազոտություններ իրականացնելու նպատակով լաբորատորիան հագեցվել է հավելյալ արյան գազերի և էլեկտրոլիտների ավտոմատ վերլուծիչով, հագեցվել մանրէաբանական լաբորատորիայի ավտոմատ վերլուծիչի և պոլիմերազային շղթայական ռեակցիա (ՊՇՌ) իրականացնող սարքավորումով: Արյան բանկը միացվել է լաբորատորիային և հագեցվում է դոնորական արյան ավտոմատ հավաքագրման և պլազմաֆերեզի իրականացման սարքավորումներով:
Իրականացվել են նաև հիմնանորոգման և վերակառուցման աշխատանքներ բուժկենտրոնի շենքում ու բակային տարածքում: Մասնավորապես, արդիականացվել է կոյուղու համակարգը, մարզերում գտնվող բժշկական կենտրոններից պացիենտների շտապ տեղափոխությունն իրականացնելու նպատակով կառուցվել է ուղղաթիռի թռիչքուղի:

Никол Пашинян ознакомился с работами по ремонту и техническому перевооружению медицинского центра «Святой Григорий Просветитель»
26/07/2021 16:39
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян в сопровождении и.о. министра здравоохранения Анаит Аванесян посетил медицинский центр «Святой Григорий Просветитель», ознакомился с начатыми в 2019 году работами по ремонту и техническому перевооружению, сообщает пресс-служба правительства Армении.
В ходе осмотра директор медицинского центра «Святой Григорий Просветитель» Арман Овакимян представил проделанную работу. В частности, согласно соответствующему решению правительства от 2019 года, нейрохирургическая операционная медицинского центра оборудована нейрохирургическим 3D навигатором, хирургическим микроскопом, эндоскопическим оборудованием, соответствующим современным требованиям операционным столом и системой освещения. Также закуплены диагностические приборы: компьютерный томограф, магнитно-резонансный томограф и ультразвуковое оборудование.
Приказом министра здравоохранения от 2 апреля 2020 года медицинский центр «Святой Григорий Просветитель» перепрофилирован и до сих пор оказывает только медицинскую службу больным с COVID-19. В результате перепрофилирования в центре соответствующую медицинскую помощь получили около 17 тыс пациентов, 70% из них были в тяжелом и крайне тяжелом состоянии.
Одна из операционных медицинского центра перепрофилирована под родильное отделение, которое оснащено допплерографической аппаратурой, а также необходимым для интенсивной терапии и реанимации младенцев оборудованием.
В результате проведенных строительных работ уже сдано в эксплуатацию новое реанимационное отделение на 40 коек, в результате чего медицинский центр стал центром с самым большим коечным фондом по оказанию реанимационных услуг. Отремонтировано и оборудовано 9 операционных. Диагностическое отделение полностью оснащено цифровыми дистанционными рентгенографами и флюороскопами, стационарной цифровой рентгеновской системой.
Для проведения централизованных исследований на COVID-19 лаборатория оборудована дополнительным автоматическим анализатором газов и электролитов крови, оснащена оборудованием для автоматического бактериологического лабораторного анализа и полимеразной цепной реакции (ПЦР). Банк крови подключен к лаборатории, оборудован техникой автоматического сбора донорской крови и проведения плазмафереза.
В здании и во дворе медицинского центра также проведены работы по ремонту и реконструкции. В частности, модернизирована система канализации, построена вертолетная взлетно-посадочная полоса для экстренной доставки пациентов из областей в медицинский центр.