ԱՄՆ-ն մերժում է ուժի կիրառումը հայ-ադրբեջանական սահմանին՝  կողմերից պահանջելով հնարավորինս արագ վերադառնալ Մինսկի խմբի համանախագահների մակարդակով ընթացող բանակցություններին
26/07/2021 18:02
ԱՄՆ-ն մերժում է ուժի կիրառումը հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ կողմերից պահանջելով հնարավորինս արագ վերադառնալ Մինսկի խմբի համանախագահների մակարդակով ընթացող բանակցություններին
Հուլիսի 26-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այցելել է Գեղարքունիքի մարզ։
Զորամիավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Արայիկ Հարությունյանը դեսպանին ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը, որից հետո կազմակերպվել է այց Վերին Շորժայի հատվածի սահմանագիծ:
Դեսպան Թրեյսին վերահաստատել է ԱՄՆ-ի մտահոգությունը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով միջադեպերի վերաբերյալ և ընդգծել, որ ԱՄՆ-ն մերժում է ուժի կիրառումը սահմանազատում իրականացնելու պարագայում:
Դեսպանը նաև ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, խորապես հավատարիմ է մնում ղարաբաղյան հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական լուծմանը հասնելու նպատակով բոլոր կողմերի հետ աշխատելու գործընթացին։
Միաժամանակ, ըստ Լին Թրեյսիի,  ԱՄՆ-ն կողմերից պահանջում է հնարավորինս արագ վերադառնալ Մինսկի խմբի համանախագահների մակարդակով ընթացող բանակցություններին։

США отвергают применения силы на армяно-азербайджанской границе, требуя от сторон как можно быстрее вернуться к переговорам на уровне сопредседателей Минской группы ОБСЕ
26/07/2021 19:39
Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Линн Трейси 26 июля в сопровождении представителей министерства обороны Армении посетила Гегаркуникскую область.
Командующий армейским корпусом, генерал-майор Араик Арутюнян представил ситуацию на армяно-азербайджанской границе, после чего организовал визит на участок границы Верин Шоржа.
Посол Линн Трейси вновь подтвердила обеспокоенность США в связи с инцидентами на армяно-азербайджанской границе и подчеркнула, что США отвергают применение силы в условиях делимитации.
Посол также подчеркнула, что США, как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, сохраняет верность процессу работы со всеми сторонами для достижения долгосрочного политического решения по карабахскому конфликту.
Одновременно, по словам Линн Трйси, США требуют от сторон как можно быстрее вернуться к переговорам на уровне сопредседателей Минской группы ОБСЕ.